Modernita v lidovém se představí v Brně

/ Redakce

Moravská galerie v Brně je známá pro svůj bohatý program, kterým v průběhu roku obohacuje nejednu uměleckou duši. Další se zajímavých výstav je naplánována na polovinu letošního roku.

Výstava s názvem „Modernita v lidovém“, jejíž autorkou je Lada Hubatová-Vacková (přednášející dějiny moderního umění a designu na VŠUP) a kurátorkou Andrea Březinová, se kterou jsem vás už jednou seznámila v rámci přednášek, které se v loňském roce konaly přímo v prostorách Moravské galerie v Brně (jejich obsah najdete v záložce Iconiqpedie). Na grafické úpravě se podílí Štěpán Marko a fotograf Ondřej Přibyl.

V prostorách Jurkovičovy vily tak exkluzivnvě vznikne výstava oděvních modelů přední české módní návrhářky Liběny Rochové. Je to právě Jurkovičova vila, která je jednou z nejvýznamnějších architektonických památek přelomu 19. a 20. století v Brně.

Dále se zde představí práce jejího asistenta Vojtěcha Novotného a nebude chybět ani tvorba studentů z ateliéru designu oděvu a obuvi pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM).

imageGen

Koncept navrhovaných oděvů bude vycházet ze střihové jednoduchosti, praktického řešení, konstruktivních principů obsažených v lidovém oděvu, ale i v lidovém stavitelství a řemeslech.

Výstava vychází z poučení historickým výzkumem lidového řemesla a stavitelství, pracuje s četnými předlohami a fotografiemi z knihovny VŠUP. Soubor tak navazuje na úspěšnou oděvní kolekci Simply for Simple 2013 (Bohemia Collection). Součástí budou i módní fotografie.

Vernisáž výstavy proběhne 25. června v 18:00, samotná výstava potrvá v termínu od 26. června do 25. října 2015. Pro další informace sledujte web Moravské galerie.

Foto: Moravská galerie v Brně