Módní filmy II.: Tajemství zářijového čísla

/ Redakce

Přestože premiéra dokumentárního filmu The September Issue (Zářijové číslo) proběhla na filmovém festivalu Sundance již v roce 2009, často se k němu ráda a se zaujetím vracím. Jedná se o americký dokument R. J. Cutlera, který během 86 minut přináší divákům unikátní příležitost nahlédnout do zákulisí příprav zářijového vydání amerického módního časopisu Vogue, a stejně tak se seznámit s jeho jedinečnou a legendární šéfredaktorkou Annou Wintour.

Většina čtenářů se spíše zajímá o to, kdo se objeví na prestižní zářijové obálce, kolik stránek číslo bude mít (to zářijové je vždy nejrozsáhlejší) a jaká bude jeho váha. Už málokdo si ovšem umí představit, kolik práce za tímto „dílem“ vlastně stojí.

Dokument nás provází více než půlroční přípravou zářijového vydání Vogue z roku 2007, na jehož obálce se objevila herečka Sienna Miller. Tehdy si jej koupilo více než 13 milionů čtenářů. Postupně nahlížíme pod pokličku celkových příprav jednotlivých stran časopisu, Anna Wintour poodhalí svůj soukromý život, dovídáme se více o pravé ruce Grace Coddington a její modelingové kariéře, která té ve Vogue předcházela. V dokumentu se také objeví hned několik světových návrhářů (Thakoon, Oscar de la Renta, Nicolas Ghesquiére, Karl Lagerfeld, Vera Wang), modelek (Coco Rocha, Lily Donaldson, Caroline Trentini) i fotografů (Craig McDean, Mario Testino – autor zářijové obálky).

Celý příběh začíná zamyšlením šéfredaktorky nad tím, proč se vlastně mnoho lidí vzpírá módě, proč se bojí zkusit něco nového a raději si obléknou to staré a pro ně bezpečné. Procházíme se kancelářemi Vogue v New York City, kam Annu každé ráno vozí osobní řidič. Nahlédneme i do šaten plných nádherného oblečení z posledních kolekcí, do kterých se touží dostat snad každá žena. Seznámíme se s ostatními členy redakce, kteří si plně uvědomují svoji roli a jak sami říkají, akceptují, že Vogue je časopis jedné ženy a tou je Anna Wintour. Buď tuto situaci přijmete, nebo musíte odejít.

Dokument zachycuje i cesty Anny Wintour s Grace po módních týdnech v USA i v Evropě. Uslyšíte i pochvalu, kterou Anna vysekne Karlu Lagerfeldovi a zjistíte, že když přijde ten správný čas, dokáže ledová královna i zavtipkovat. Během cestování stihne Anna navštívit YSL, pracovně poobědvat v hotelu Ritz, aby se mohla objevit zase zpátky v kanceláři plná rozhořčení nad tím, jak nikdo neumí dělat dobře svoji práci. Následují rozhovory, jednotlivá focení, návštěva návrhářů v jejich ateliérech, kde právě Anně jako té první představují své nové kolekce.

I  Grace Coddington se dostává ve filmu značný prostor, který využívá k vyprávění o svém životě. Dozvíte se, jak se stala vůdčí modelkou ve Vogue, o jejím životě v Londýně i o osudové autonehodě, kvůli které musela podstoupit řadu plastických operací a kariéru modelky byla nucena pověsit na hřebík. Po úspěšných zákrocích nastoupila jako redaktorka do anglického vydání Vogue. Dnes pracuje v nejmocnějším časopise na světě a mnozí ji označují za nejlepší stylistku této planety. Jejím aktuálním počinem je vydání vlastní knihy.

Anna postupně poodhaluje i svůj soukromý život. Hovoří o svém otci i dceři, která o práci v módní branži nestojí a raději by se chtěla vydat na dráhu právničky. Nesměle, ale přece přiznává velký obdiv sourozenců k její práci, kterého si nesmírně cení.

Následuje proces focení obálky v italské metropoli, přehlídka haute couture, návštěva ateliéru J. P. Gaultier, nervozita, stres a také den uzavření, kdy zbývá představit zářijové vydání formou tiskové konference novinářům. A poté? Hádáte správně, jde se urychleně dokončovat říjnové číslo.

Bez názvu
Foto: YouTube.com