Módní filmy IV.: Nedostupný klub Couture

/ Redakce

Když snímek o Haute Couture natáčí někdo módou nepolíbený, měl by ručit za objektivní pohled. V případě dokumentaristky Margy Kinmonth, která svět největšího luxusu zpracovala v titulu The Secret World of Haute Couture, se ale z nezasvěcené stala toužící obdivovatelka.

Margy Kinmonth měla pro svůj dokument jasný cíl – dostat se do exkluzivního klubu žen kupujících a sbírajících róby zpracované vysokou krejčovinou. Takové dámy jsou ale nedostupné, nechtějí být viděny a netouží se ani chlubit svými poklady. Dokumentaristka některé z nich přesto přesvědčila.

S manželkami miliardářů a dědičkami slavných rodů z Evropy i Ameriky strávila několik měsíců. Podívala se do jejich opulentních sídel, vyslechla osobní příběhy, absolvovala s nimi přehlídky. Margy Kinmonth se dokonce povedlo získat pozvání na audience u králů oděvního návrhářství Karla Lagerfedla, Johna Galliana či mistra Valentina.

Historie, kterou popisuje režisérka a aktérka v jedné osobě, není pro módní znalce ničím převratným. Ale i oni nabudou díky filmu nové dojmy. Náhledem do dílen zjistí, jak se luxusní róba šije, stejně jako to, jak probíhají úpravy přehlídkových kreací nebo jejich následný prodej.

Kouzelné v dokumentu nejsou jen šaty, magicky působí i vývoj samotné Margy, která se do pozlátka zamilovala tak jako ony sběratelky. Z nezávislého pohledu pro televizní stanici BBC tak vznikla pohádka o tom, jak princezna najde svoji lásku mezi peřím a perlami.

The Secret World of Haute Couture zařadila do svého programu i naše stanice ČT 2. Pod pokličku nejdražších klenotů módy a zároveň kategorie výtvarného umění vás pustí po poledni 6. dubna.


Foto: YouTube.com