Módní ikony a lamači srdcí, Depeche Mode v Praze

/ Redakce Foto: Archiv firem; Pinterest

Ve středu si pražská Eden Arena bude moci naplno Enjoy The Silence. Vedle Personal Jesus a (dr.) Strangelove vystoupí na pódiu v rámci turné Global Spirit Tour idolové tisíců žen a modly fanoušků synthpopu. Depeche Mode se vrací do Prahy a my se jich zkrátka Just Can’t Get Enough.

Dnešní hudební scéna je proměnlivá, pestrá a především krutá. Co je jeden den na vrcholu hitparády, druhý den upadá v zapomnění. Se Spotify, SoundCloudem a YouTube se svět pop music otevřel nejen novým posluchačům, ale i interpretům. Naštěstí i ve světě neustálých hudebních změn a nových podnětů, jsou záchytné body, jistoty, na které se můžeme spolehnout. Tím jsou i Depeche Mode. Již přes třicet let.

Kapela Depeche Mode vznikla v roce 1980 v britském Basildonu. A v Česku se poprvé představila již osm let nato, v roce 1988 na pražské Letné. Od té doby mohli čeští posluchači slyšet hity jako je Walking in My Shoes, People Are People nebo Personal Jesus již několikrát. Teď se skupina vrací po 3 letech zpátky a představuje nové album Spirit.

Jak důležité je míti Davea

David Gahan, frontman kapely, na své “drsňácké imidži” začal pracovat už jako malý kluk. Graffity na nepovolených místech, krádeže aut, rychlé jízdy, záliba v nechání se pronásledovat policejními auty a porušování pravidel se stalo jeho náplní volného času. Vše vyústilo až k zatčení a následnému vězení.

Po propuštění prošel několik zaměstnání a novou zálibu si našel v návštěvách hudebních klubů a zpívání. Právě při jednom jeho vystoupení si ho všiml člen tehdejší skupiny Composition of Sound  Vince Clarke a Depeche Mode byli na světě.

Osobní život zpěváka však začala ničit závislost na drogách. Nechybělo málo a on se mohl připojit mezi Jimyho Hendrixe a Amy Winehouse do “Klubu 27” a sice mezi hudebníky, kteří zemřeli na předávkování drog ve věku 27 let. Po upadnutí do klinické smrti v roce 1996 a pokusu o sebevraždu ovšem podstoupil odvykací kúru a vrátil se jako úplně jiný Dave.

Dave, který dodnes nenechává nespočtu žen spát. Idol hudební i módní.

Men in black

Klasický vzhled tzv. depešáků z 80. let byl černé oblečení a vlasy po stranách vystříhané zčesané dozadu. Jejich móda šla ještě dál. Černé outfity začaly doplňovat bílé triko či nátělník nebo i bílé kalhoty. Křivák, náušnice, boty s kovovou špičkou a výrazný pásek, se staly poznávacím znamení fanoušků. Ti skalní fanoušci této image zůstávají i přes svůj “pokročilý” věk stále věrní.

A co vy? Chystáte se na středeční koncert a dodržíte černý dress code?