Expozice sestavená skupinou ATOPOS už se jednou ukázala publiku v Athénách. Tento rok přicestovala do Paříže, kde hodnotí vztah módy krásné a módy jako výtvarného umění, které ve výsledku dokáže člověka transformovat až v monstrum. Odpovědi poskytuje více než padesát současných tvůrců s celkem osmdesáti kreacemi.

Vedle nováčků a studentů se na jednom místě setkávají avantgardní matadoři, jakými jsou Issey Miyake, první z Japonské vlny prezentující v Paříži, Walter Van Beirendonck, člen Antverpské šestky či Martin Margiela, významná osobnost dekonstrukce konce 20. století.

Vliv Martina Margiely na vývoj antimódy popisuje kurátor výstavy jako klíčový. „Jeho hybridní modelky už nebyly lidmi, byly jiné,“ říká Vassilis Zidinakis, a reaguje tak na Margielovo charakteristické zamaskování tváří na přehlídkách. U Miyakeho si pochvaluje získání dvou modelů z roku 2001 s názvy Monkey a Teddy Bear, které jsou mezi všemi kreacemi vůbec nejstarší.

Pokud se vydáte do pařížské Gaîté Lyrique, rozhodně nečekejte nádhernou podívanou. Krásu v jejích prostorách však uvidíte, a sice krásu toho, co všechno lze s lidským tělem provést, stejně jako toho, jak to lze provést.

Výstava „módních monster“ současných experimentátorů z celého světa trvá až do 7. dubna.


Foto: ATOPOS; Archiv firem