Módní muzea, která musíte navštívit

/ Redakce

Pokud milujete módu, poté si nesmíte nechat ujít řadu muzeí po celém světě, která vám postupně odhalí taje a krásy světa módy. Od muzea zlínského rodáka Tomáše Bati, po ikonický dům věnovaný italské značce Gucci. Ani jedno muzeum vás zkrátka nezklame! Čtěte dál a objevte naše výletové módní tipy!

1. Bata Shoe Museum, Toronto, Kanada

Dalo by se říci, že muzeum v centru Toronta má něco společného s nejhlubšími touhami ženských snů. Obuv, boty, botičky, lodičky, balerínky a mnohem víc! Důvtipným detailem moderní invence je, že muzeum je architektonicky pojato ve tvaru krabice od bot. Baťa pracuje s filozofií, že každý pár bot vlastní osobitý a jedinečný příběh, a cílem muzea jsou právě tyto příběhy a kulturní spojitosti odhalit široké veřejnosti se sbírkou artefaktů, které plynou z 4500 let historie. Najdete zde boty francouzských rolníků sloužící na drcení kaštanů, nebo hedvábné pantoflíčky čínských gejš i obuv japonských samurajů a dokonce i boty vyrobené z lidských vlasů. Na expozici je také rozsáhlá řada párů bot slavných osobností a celebrit, včetně slavných stříbrných bot na platformě Elton John ze 70. let, nebo modré mokasíny Elvise Presleyho i plesové pantoflíčky královny Victorie.

web: http://www.batashoemuseum.ca

Screen Shot 2016-01-29 at 16.14.21

2. Victoria and Albert Museum, Londýn, Velká Británie

Největší muzeum umění a designu je módním snem každé ženy. Ohlíží zpět za čtyřmi stoletími módy se sbírkou více jak 14.000 artefaktů, včetně vzácných plesových šatů ze 17. století, starožitných operních kostýmů, brokátových a hedvábných šatů a textilu pocházejícího ze starověkého Egypta. Navíc v posledních letech hostilo toto muzeum také některé z vyprodaných a nejikoničtějších modelů značek Alexander McQueen, nebo Dior. Milovnice pokrývek hlavy, dávejte pozor, toto muzeum v Londýně je vyhlášeno také jeho unikátní sbírkou klobouků, ze kterých se vám zatočí hlava.

web: http://www.vam.ac.uk/visiting/visitor-information

VA_facade

3. Museum of Bags and Purses, Amsterdam, Nizozemsko

Amsterdamské Tassen Muzeum Hendrikje (Muzeum kabelek a peněženek) je největším muzeem doplňků na světě. Sleduje vývoj peněženek a kabelek od dob, kdy jejich primární rolí bylo schraňovat Bibli a ulehčit její přenos, přes první peněženky pro středověké mince, po jejich důležité místo v šatníku moderní ženy. Uvidíte unikátní artefakty jako kožený opasek s váčkem z Francie 16. století, ale také hedvábné svatební psaníčko, které vlastnila princezna Maria Leszinska, nevěsta francouzského krále Ludvíka XV. A to není vše! Je tu rovněž spousta módy 20. století, jako kabelka od Emilio Pucci inspirovaná jeho ikonickými hedvábnými šátky z 60. let, dokonce i cat bag od Judith Leiber a Yves Saint Laurentovo křišťálové psaníčko.

web: http://tassenmuseum.nl/en

tijdelijk-tentoonstelling-vintage-tassenmuseum-amsterdam

4. Palais Galliera Musée de la Mode, Paříž, Francie

S francouzskou módou je v tomto muzeu zacházeno přímo královsky. Sbírky se totiž nachází v paláci z 19. století, který byl ve vlastnictví vévodkyně z Galliera. Tu se nachází jedna z největších světových sbírek šatů z 18. století, včetně živůtku, který byl údajně nošen Marií Antoinettou, spolu s úžasně vyšívanými kostýmy z 19. století, prvními kostýmky Chanel, okázalými návrhy Paula Poiret a dokonce tu najdete i celé oddělení věnované spodnímu prádlu a haute couture Balmain a Dior. Zkrátka expozice a výstavy tohoto muzea nabízejí nekonečné možnosti pro milovnice módy, které chtějí vědět něco víc o legendární minulosti módních osobností a vývoje stylu.

web: http://www.palaisgalliera.paris.fr/en

Dessin de collection, modèle n°253

5.Gucci Museo, Florencie, Italy

Florencie, neboli po italsku  Firenze, je mekkou pro milovníky značky Gucci. Muzeum plné ikonických oděvů od známého módního domu provází návštěvníky téměř 90ti letou historií. Není překvapením, že zde naleznete kolekce velkolepých večerních rób a šatů, elegantní kožená zavazadla, ikonické kabelky a neobvyklé předměty denního užívání, jakými jsou jízdní kola, auta a golfové hole. V muzeu také uvidíte bohaté sbírky italských umělců, a budete si moci pochutnat na silném italském espressu v kavárně Gucci.

web: http://www.guccimuseo.com/en

gucci-museo-florence

Foto: WWD; Archiv firem