Módní slovník stylů M-W

/ Redakce

Pokud chceme například porozumět Angličanům, je třeba rozumět anglickému jazyku. Pokud chceme rozumět světu módy, je třeba znát „módní“ jazyk. Nejen látky a jednotlivá oblečení mají své názvy, ale i celé styly se nějak nazývají.

MILITARY STYL představuje sportovně laděné oblečení s prvky vojenských uniforem. Oblíbené jsou maskáčové vzory. Tento styl rovněž nazýváme army styl.

MINIMALISMUS je pojem, který byl převzat z oblasti umění a architektury. Tento styl symbolizuje tvarovou čistotu a jednoduchost. Průkopníky minimalismu jsou především japonští designéři.

NÁMOŘNICKÝ STYL představuje pohodlné oblečení a obuv motivované námořníky. Typické jsou šortky, větrovky, svetříky a jachtařské boty. Typickými barva je pak modrá a bílá. Hlavním vzorem jsou bezesporu pruhy. Typickou námořní módu najde u značky Gant.

NEOBAROKO je trend vyznačující svou zdobnou okázalostí stejně jako tento architektonický sloh.

NEW LOOK pochází z termínu, které poprvé použil Christian Dior v roce 1947 ve své poválečné módě. Jedná se hlavně o elegantní styl, kde se nešetří látkou. Typickými jsou nabírané šaty, široké sukně, vosí pas a velké klobouky.

NUDE LOOK nejprve pobouřil celou módní branži. Jedná se o oblečení v pastelových barvách, které poskytuje pohled na skrývané partie. Autorem tohoto stylu je francouzský návrhář Yves Saint Laurent.

PUNK STYL se kloubí s provokativním hudebním stylem a snaží se potlačit klasickou líbivost a krásu. Cílem tohoto stylu je jasně provokovat a šokovat. Jeho velkou představitelkou je Vivienne Westwood.

RENESANCE STYL představuje návrat ke klasickým vzorům.  V případě módního stylu to jsou inspirace řeckými a římskými tógami.

RETRO LOOK je styl, který se v podstatě vrací v čase zpět. Staré se většinou pojí s novým. Průkopníci tohoto stylu jsou John Galliano nebo dvojice Dolce&Gabbana.

SAFARI STYL vznikl v Africe koncem 19. století. Tento styl obsahuje prvky jezdeckého a vojenského stylu. Hlavním materiálem je len, bavlna a hedvábí.

USED LOOK představuje oblečení, které působí dojmem obnošenosti.

VINTAGE LOOK představuje směr vycházející z módy 30.-70. let. Tímto pojmem se označují věci, které jsou originální a staré a většinou od významného designéra. WORK WEAR je anglický překlad pro pracovní oblečení. Jedná se o módu pro volný čas inspirovanou pracovním oblečením.

0 Comments

Leave a Comment