Moser: České řemeslo světové kvality

/ Redakce

Sklárna Moser – patří k nejstarším manufakturám v Evropě a její mimořádná kvalita výrobků získává věhlas a popularitu po celém světě. Měla jsem možnost nahlédnout jedno dopoledne trochu blíž a přinést vám tak fotoreportáž přímo z výroby luxusních skleněných výrobků.

Tradice jména značky Moser je budována od roku 1857 po několik generací. Za vší tou krásou se skrývá řemeslná schopnost mistrů sklářů, brusičů, rytců i malířů, kteří den co den tvoří, brousí a leští skleněná díla.

Že se všechny předměty vyrábějí v Moser ručně si přečtete v každém létáku i na internetových stránkách. Teprve ale při samotné návštěvě pochopíte celý význam slova „ručně“. Po vyfoukání procházejí všechny výrobky mnoho fázemi, v každé z nich se pečlivě kontrolují, v každé se o ně také velmi důkladně všichni starají a precizně dolaďují do finální podoby.

Všechny broušené výrobky Moser jsou vyrobeny z ekologicky čistého bezolovnatého křišťálu. Dřevěné formy, přicházející do styku se žhavou skleněnou masou, vyrábějí zkušení formaři sklárny Moser.

Mistři skláři ovládají své řemeslo dokonale

Mistři skláři ovládají své řemeslo dokonale

Všichni talentovaní lidé, kteří v Moser pracují a podílejí se na výrobě broušených výrobků jsou neuvěřitelnými profíky, které stojí za to alespoň na chvíli vidět tvořit.  Je to především jejich zásluha, že skleněné předměty jsou tak dokonalé a precizně doladěné do posledního detailu.

Po vypálení se zlaté okraje ručně vybrušují a uhlazují

Moserovský křišťál vyniká průzračností a jiskřivostí, typické jsou různé druhy brusů, rytin a dalších uměleckých zušlechtění. To vše chceme co nejlépe prezentovat našim klientům a návštěvníkům sklárny, dobře prezentovat mistrovské výsledky práce jednotlivých řemeslných profesí: sklářů, brusičů, rytců i malířů“, říká Antonín Vlk, generální ředitel Moser.

Bylo mi velkou ctí být alespoň na chvíli při tom a vidět vznikat skleněnou dokonalost jménem Moser.

Foto: Kamila Písaříková