Muži s knírem nebo raději bez?

/ Michaela Hošková

Celý svět kníračí. Tak by se to dalo jednou větou popsat, co se právě kolem nás děje. V červnu Praha zrůžoví a v listopadu se pánové nechají zarůst vousem, tedy jen knírem.

Movember je charitativní a každoročně se konající akce. Účelem této charity je získání finančních prostředků a zároveň zvyšování povědomí o zdraví mužů. Měsíc mužské solidarity připadaná na měsíc listopad a jeho symbolika je zaměřena především na prevenci typicky mužského onemocnění, kterým je rakovina prostaty. Každoroční celosvětová akce je viditelná už na začátku listopadu, kdy se muži oholí a do konce měsíce si nechají narůst knírek. Každoroční preventivní prohlídky jsou prvním krokem k určení diagnózy rakoviny a také základním předpokladem účinné léčby. Je to v podstatě zcela stejné jako u žen v prevenci rakoviny prsu.

Abychom toto téma lehce odlehčili, zaměřili jsme se na několik celebrit, které se buďto do akce přímo zapojily nebo si prostě někdy knír narůst nechaly. Knír je symbolický v mnoha směrech. Například legendární detektiv Hercule Poirot by bez svého kníru nebyl nikdy tak charismatický stejně jako konkurent Colombo bez svého baloňáku. Jeho představitel David Suchet by si ho možná mohl ponechat i v soukromém životě, jelikož mu velmi sluší.

1

Pan Božský alias Chris North měl vždy v seriálu Sex ve městě hladkou tvář. Snad i proto byl právě vybrán za pana Božského, na kterého se vyplatilo počkat až do posledního dílu. Chris v poslední době zešedivěl a nechal si narůst knír, který by upřímně asi měl na konci tohoto měsíce raději oholit. Jako uhlazeného akcionáře ho máme raději.

2

Miláček žen Brad Pitt umí být milovník, hezoun, drsňák i stařec zároveň. Nikdy mu charisma a kouzlo osobnosti nechybí. A tak je úplně jedno, jestli je zarostlý, hladký nebo jen lehký knír pod nosem. Tento muž snad nikdy nepřestane být idolem dívek, žen i seniorek. Takže Brade…vy si dělejte i na konci Movemberu co chcete. Ženy vás budou milovat navždy.

4