Na návštěvě u Karla Lagerfelda

/ Redakce

Kreativního ředitele pařížského módního domu Chanel, Karla Lagerfelda, známe především díky jeho tvorbě a minimu rozhovorů, které jednou za čas poskytne. Své soukromí se snaží poctivě střežit a nerad o sobě prozrazuje bližší, specifické informace. Často se říkává, že to, jaký máme domov, reprezentuje, jací doopravdy jsme. Proto je na čase prozkoumat zákoutí jedné z mnoha nemovitostí, jež Karl vlastní – jeho luxusního pařížského bytu.

Pokud jste někdy předtím spatřili fotografie jeho newyorského bytu, který ještě do loňského roku návrhář vlastnil (a po šesti letech prodal za čtyři a půl milionu dolarů), vězte, že se jednalo pouze o slabý odvar toho, co je k vidění v hlavním městě Francie, Paříži.

V pařížské ulici Quai Voltaire najdete budovu z roku 1820 a v ní, hned vedle sebe, také dva prostorné byty patřící jednomu z nejuznávanějších mužů ve své branži. První z nich má Karl Lagerfeld pouze pro sebe a nikdy jeho vnitřek nikdo nespatřil a zřejmě ani nespatří (samozřejmě až na jeho hospodyně a kočku). O druhém z nich, jež je určen hostům, návštěvám a také pracovním setkáním, si ovšem povíme o něco více.

Trvalo celkem dva a půl roku, než došlo k celkové rekonstrukci budovy a bytu, který konečně vypadal přesně podle návrhářových přání – stal se kombinací hry světel, skleněných aplikací a kovu.

Sám návrhář před začátkem celkové realizace projektu prohlásil, že o barvy nestojí, a ve svém bytě je nechce, jelikož je jimi obklopen během celého dne prostřednictvím své práce. Díky tomuto přání vznikl doslova ledový interiér, ve kterém převažují neutrální tóny. Interiér, v němž se střetávají ocelové a chromové odlesky s liniemi minimalismu.

Byt je již na první pohled velice moderní, čistý a bez jakéhokoli náznaku nedokonalosti, jakoby zde možná ani doteď nikdo nebydlel. Stačí ovšem objevit nekonečnou sbírku knih o designu, módě, historii a architektuře a záhy víte, že obyvatelem tohoto prostoru nebude zajisté nikdo obyčejný. Knihy jsou doplněny o obrazy, futuristický obývací pokoj zdobí zajímavě provedené kousky nábytku, které během svého života Karl nasbíral, nebo mu byly darovány. Lednice stojící v kuchyni, celé vyrobené z nerezové oceli, skrývá jeho oblíbené cocacolové nápoje bez cukru. Všechno je chladné přesně tak, jakým stylem působí nikdy se nesmějící Karl Lagerfeld, který o svém pařížském bytě prohlásil:

„Můj byt není dům jako takový, je to pro mě kosmická loď ve městě, ve kterém se tak necítíte nijak svázáni se zemí.“

Jediným rozverným prvkem Karlova bytu se tak stává teprve roční kočka Choupette, která se ihned stala jeho naprostým miláčkem a ráda s návrhářem pózuje na mnoha fotografiích. Ještě aby ne, když jí pak umožní proletět se v jeho soukromém tryskáči:-).

Foto: Facebook.com; Trendland.com