Léto ve Florencii

/ Redakce

Klid, harmonie, skvělé jídlo, báječní lidé a barevné květy Ibišků, to je snad všemi milované Toskánsko, kterému vévodí město Florencie.

A právě tam vás dnes chceme zavést na malou procházku. Přeci jen se blíží doba dovolených a proč vždy zvolit to klišé v podobě polehávání na rozpáleném písku u šplouchajícího moře, když si můžete užít procházku historií, kterou právě Florencie bezezbytku oplývá.

Florencie je asi nejvíce spojována s uměním a architekturou, a to díky cenným stavbám, památkám, sochám a obrazům. Je zde univerzita, na které studoval nejeden slavný umělec. V roce 1256 se zde narodil Dante Alighieri, jehož básnický jazyk se stal základem spisovné italštiny. Od roku 1982 je historické centrum Florencie zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Tomuto historickému centru vévodí Dóm A Baptisterium. Umělecky nejcennější částí baptisterie, křtitelnice na osmihranném půdorysu, která byla vysvěcena roku 1059, jsou vstupní portály. Tato katedrála je čtvrtým největším křesťanským chrámem. Základy této honosné stavby spatřilo světlo světa v roce 1926, ale mohutná kopule byla vybudována až v letech 1420-1434 a postavil ji místní rodák Filippo Brunelleschi, který stojí za celou řadou slavných staveb tohoto města. Stal se tak nejvýznamnějším stavitelem renesanční architektury. Další velkolepou a mimořádnou stavbou, kterou nikde jinde neuvidíte, je nejslavnější italský most Ponte Vecchio s mnoha zlatnickými krámky z 16. století. Tento most je unikátní v mnoha směrech. Nejen svou architekturou, ale i atmosférou, děním a životem, který se tu celé dny odehrává.

Pokud jste fanoušci či dokonce sběratelé výtvarného umění, pak neopomeňte navštívit galerii Degli Uffizi, ve které je umístněna jedna z nejvýznamnějších světových sbírek výtvarného umění.  Muzeum Nazionale Del Bargello zase skrývá plastiky nejvýznamnějších umělců, jakými byli Donatello, Michelangelo, Giambologna. Nejslavnější sochu Davida (pozor jen kopii) zmiňovaného Michelangela můžete obdivovat na náměstí Piazza Della Signoria. Nezapomeňte se zvěčnit u Neptunovy fontány od Bartolomea Ammanatiho, poté si dejte lahodnou kávu v jedné z přilehlých kaváren, ve které si pochutnáte, odpočinete a prožijete tu atmosféru, která k Florencii bezprostředně patří.

Florencie není jen městem historie, ale i současnosti. Užijete si zde bohatý večerní život, ochutnáte to nejlepší z toskánské kuchyně, ale především zde skvěle nakoupíte. Florencie je rodištěm hned několika ikonických italských značek jako Gucci, Roberto Cavalli, Salvatore Ferragamo. Ve Florencii můžete navštívit muzeum Gucci, které vás zcela jako milovníky módy pohltí a při příjemném posezení u kávy se můžete začíst do nejedné knihy a projít si tak téměř celou historii této výjimečné značky.

Florencie je město snů, a pokud nejste rozhodnuti, kam v nejbližší době vyrazit, pak právě nyní jeden nápad zcela jistě máte.

Foto: Soukromý archiv