Nápaditost v ulicích

/ Redakce

I přesto, že nám tento víkend svítí slunce do oken a dopřáváme si jedno z prvních pohlazení jarních paprsků, je potřeba být ve střehu a mít neustále eso v rukávu. V našich zeměpisných šířkách nikdy úplně nevíme, co přichystá další den. Společně tedy zabrousíme na téma gumové obuvi, která v posledních letech zaznamenala rozporuplné názory.

Historie holínek, tedy obuvi zakrývající i holeně nohou, sahá k mému překvapení až do 18. století. Také v 19. století se těšily veliké oblibě, o což se zasloužil především 1. vévoda z Wellingtonu Arthur Wellesley.

Primárně byla vždy tato obuv určena k ochraně před nepříznivými přírodními podmínkami – vodou a bahnem. S historií je také spjato doplnění některých moravských krojů právě pomocí holínek. Pravdou je, že dávno pryč jsou časy, kdy se gumová obuv neboli holínky nosila pouze do lesa, ke koním či na letní festival.

Holínky sice nejsou žádnou velkou novinkou, ale překvapivě až v roce 2004 si je nechala patentovat britská módní společnost Evercreatures, s cílem zaplnit mezeru v nabídce trhu. Dnes již existuje mnoho společností, které dokonce vyrábí gumáky z recyklovatelného plastu (jednou z nich je např. kanadská společnost Kamik).

Ať už jste pro nebo proti, musíte uznat, že nošení této obuvi vyžaduje jistou dávku odvahy, citu pro celkově poskládaný outfit a hlavně kombinování. Nespornou výhodou je, že můžete holínky nosit po celý rok.  Na trhu je široký výběr barev a nepřehlédnutelných designů, které zaplavují ulice již několikátou sezónu a nebojí se jich ani slavní. Holínky jsou prostě a jednoduše zábava. Vylepší náladu v uplakaném počasí a konečně díky nim získáte možnost skočit s klidným srdcem přímo do kaluže.


Foto: Archiv firem