Náramky přátelství jsou zpět

/ Redakce

V 70.letech je na rukou nosila moje maminka, v devadesátých jsem jimi měla obsypána zápěstí já a nyní se opět hlásí o slovo. Řeč je o náramcích přátelství.

adbbbbff7b9f5a4fae9296958b870fb0Určitě si je dobře pamatujete, drhané náramky všemožných barev, které jsme pletly ve škole pod lavicí a vyměňovaly si je s kamarádkami i prvními láskami, a to nejen na letních táborech. Pak šílenství kolem nich utichlo a ozdoby zápěstí šly k ledu. Letos jsou ale vzkříšeny a vyneseny na piedestal. V létě byly hitem festivalové sezóny a na podzim rozvíří tesknou atmosféru sychravého počasí.

Náramky přátelství
Náramky přátelství v mnoha podobách se v historii objevovaly nezávisle na sobě na mnoha místech a kontinentech. Když se ale hovoří o původu těch pravých náramků, pak je jejich původ dohledatelný u indiánských kmenů ze Střední Ameriky. Dárce takové náramku vkládal do jeho výroby lásku a pochopení k obdarovanému a ten mu jej oplácel tím, že náramek nesundal do doby, než sám odpadl. Jakmile by jej totiž sám od sebe sundal, značilo by to konec přátelství. Indiánská legenda také praví, že do náramků byla vplétána přání, která se pak nositeli splnila ve chvíli, kdy náramek sám odpadl. A stejnou funkci by měly plnit i v dnešní době.

Fantazii při jejich tvorbě se meze nekladou, ale jestli byste s drhanými náramky připadala poněkud dětinsky, nezoufejte. Přátelského trendu se chytila nejedna módní značka aby vytvořila své vlastní a dospělejší varianty.

Zdroj foto: Pinterest.com