Návrat do Paříže: Best of Paris Fashion Week

/ Redakce

Pojďme se vrátit do Paříže, kde nedávno proběhly grandiózní prezentace kolekcí pro podzim a zimu 2018. Které designy nás zaujaly nejvíce? Nechte se inspirovat velkým finále sezony týdnů módy!

Dior

Velkolepá přehlídka Dior se nesla v duchu nezávislosti a ženské emancipace. A nejen té ženské. Maria Grazia Chiuri přemýšlela, co Dior dělal v roce 1968, v době studentských protestů. V roce, kdy vznikla první dámská ready-to-wear kolekce. Ta následovala po revoltě žen před butikem. A to bylo třeba oslavit. Chiuri se inspirovala 60. léty a vytvořila kolekci založenou na kvalitě a pečlivém propracování. Protestovalo se totiž i proti konzumerismu!

Chloé

Natacha Ramsay-Levi, poměrně nová kreativní ředitelka Chloé, předvedla na pařížském fashion weeku svou druhou kolekci pro francouzský módní dům, kde nahradila Clare Waight Keller. Hlavní inspirací pro vznik kolekce se stala francouzská lehkost, která se volně snoubila se sedmdesátými léty.  Košile s hlubokými výstřihy, zvonové kalhoty do pasu či detaily jako nápisy ‘Chloé’ na ponožkách, to je jen pár věcí, které nás na show zaujaly.

Chanel

Hluboký les, listí, mech a stromy. Takto pojal Karl Lagerfeld prezentaci nové ready-to-wear kolekce pro Chanel. „Vždy jsem miloval podzim. Je to jakýsi druh indiánského léta,” sdělil médiím. Přehlídku otevírala modelka Grace Elizabeth s dlouhým pleteným černým kabátem a zlatými doplňky. Následovala klasická tvídová saka, kabáty a sukně, k nimž nechyběly černé a zlaté lakýrky a kozačky.

Alexander McQueen

Aktuální kreativní ředitelka Sarah Burton sdílí s Alexandrem McQueenem podstatnou věc – lásku k přírodě a umění zdůraznit ženskost. Výchozím bodem pro vznik kolekce byly úvahy o motýlech, broucích a nalezeném ráji, proto ji charakterizovala slovy ”Extrémní příroda. Metamorfóza a měkké brnění pro ženy.” Exotické hmyzí výšivky, hedvábné lemování, prodloužená saka, pruhované vzory nebo kožené sukně a topy – Burton nabídla pestrou škálu těch nejpropracovanějších modelů.

Isabel Marant

Francouzská módní návrhářka Isabel Marant předvedla ve svém stejnojmenném labelu vlastní moderní interpretaci divokého západu. Pásky na kabátech vyvyšovaly ženský pas a divoké vzory zase připomínaly tradiční indiánské oděvy. Nejdůležitějšími barvami se pak staly zemité odstíny hořčicové, hnědé, béžové a šedé.

Maison Margiela

Nadčasový John Galliano nás zavedl do svého apokalyptického světa, v němž ukázal, že nic není nemožné. Se všemi holografickými a reflexními teniskami, ale i maxi pláštěnkami, sukněmi a kabelkami to vypadalo, jako by se připravoval na opravdovou přírodní katastrofu, která postupně zničí svět. Gallianova kreativita doslova zazářila a trendy třpyt milujeme.

Valentino

Romantismus. Tak pojmenoval Pierpaolo Piccioli svou kolekci. “V dnešním světě je významné, když dokážete být asertivní, ale ne agresivní,” řekl návrhář. Přehlídce dominovaly dlouhé tuniky, třásně, minimalistické pláště, dramatické tvary a časté oblé lemované střihy. Bylo by těžké najít designéra, který se vyznačuje tak sofistikovaným a nenuceným smyslem pro moderní eleganci.

Givenchy

Clare Weight Keller, která po šestnácti letech opustila značku Chloé, aby se po Riccardovi Tiscim předvedla v módním domě Givenchy, představila na PFW svou oficiálně druhou RTW kolekci. Zamilovali jsme si především umělé kožešiny sepnuté v pase pro zdůraznění křivek, lesklá černá saka a kalhoty, minimalistické kabáty, krajkové šaty a leopardí vzory. Po Riccardovi je to změna, tak uvidíme, jak nás Clare svým stylem osloví.

Giambattista Valli

Italský módní návrhář Giambattista Valli pojal novou kolekci vskutku romanticky. Očekávejte volány, květinové a zlaté šaty, dlouhé kabáty, tuniky a excentrické barvy. Je známo, že Valli ve svých kolekcích prosazuje i nádech haute couture, přičemž vytváří nezapomenutelné a skvostné oděvy nejen pro večerní příležitost.

Balenciaga

“Po dvou letech u Balenciagy jsem chtěl vzít všechny typické znaky domu a filtrovat je tak, aby mohl být jeden rok estetický a druhý etický,” řekl Demna Gvasalia, který se poslední sezony těší z obrovské popularity labelu. Bylo to vůbec poprvé, kdy šli ženy i muži jednu přehlídku současně, což představovalo krok vpřed a my za něj tleskáme.

Miu Miu

Přehlídku pro label Miu Miu otevřela herečka Elle Fanning. Mimo ni se na mole již tradičně objevilo mnoho jedinečných tváří modelingu, jako jsou Kaia Gerber, Slick Woods, Edie Campbell, Adwoa Aboah či Georgia May Jagger. Miuccia Prada se kolekcí snažila poukázat na rozmanitost a fakt, že každý je jiný – jinak vysoký, štíhlý, různé národnosti, náboženství i kultury. A my ideu oceňujeme.

Foto: Vogue.com