“Zabraňme digitálním technologiím, aby nás ovládaly”. “Internet omezuje naši mysl.” “No wifi, talk to each other.” Právě tyto věty jsou nejčastější, které se v těchto článcích přečtete. Nechybí ani osobní příběhy redaktorů s digitálním detoxem, protože prý novináři jsou nejohroženější skupinou hned vedle mladistvých. Zajímalo by mě, jestli onen detox skutečně podstoupili, protože jejich facebookové či instagramové profily ukazují opak.

3e04127ba494949562848d8594436f0e

Začala jsem pátrat a více se rozhlížet kolem sebe, jestli má být toto téma v současnosti číslem jedna. Asi vás nijak nepřekvapím, když napíši, že ano. Je to docela průšvih, když se u stolu sejde parta lidí a pronesou jen pár vět a zbytek pobytu tráví děláním selfie, postováním na sociální sítě nebo rovnou sledováním zápasu on-line. Je smutné, že se řídíme podle fotografií na sociálních sítích a propadáme depresím, že soused vedle si žije lépe. Začněme znovu trochu žít a starat se zase jen sami o sebe. Není všechno tak, jak to vidíme na první pohled.

K digitálnímu detoxu v tomto článku nikoho nutit nebudeme. Nicméně, zkuste třeba dnes večer dívat se na televizi bez držení mobilu v ruce. Je bohužel vědecky dokázáno, že díky současnému digitální trendu méně spíme a náš život ztrácí kvalitu. Jsme méně produktivní, protože psaní nekonečných zpráv přes messenger vám zabere velké množství času. Ztrácíme vlastní nápady. Přijímáme tolik informací odjinud, že na ty vlastní nám nezbývá čas. Hromadí se rodinné konflikty. Nemáme na sebe čas, protože posloucháme jen na jedno ucho a to ještě málokdy. S mobilem v ruce při čtení zpráv opravdu umí poslouchat druhého jen minimum lidí, nebo spíše nikdo. Jak už bylo zmíněno na počátku odstavce, ubývá šťastných lidí, protože nekonečným sledováním facebookových účtů propadáme depresím, že se jiní mají skvěle, když sdílí prosluněné pláže a úsměvy u večerního posezení se sklenkou vína. Ale je to opravdu tak všechno růžové, jak se na první pohled může zdát?

f07b0289026cb54e78acbcad1dfd0f3d

Zkuste si chvilku od digitálního světa odpočinout. Nemusíte hned zahodit mobil na dva týdny do skříně. Začněte na chvilku odkládat mobil. Pozvěte kamarádku na kávu a mobil ponechte v kabelce. Nesledujte děti ostatních, zaměřte se na ty své a vyrazte s nimi na kolo. Na práci na počítači si určete čas a jen ten věnujte práci on-line. Večer před spaním si pro změnu místo mobilu vezměte do ruky pěknou knížku, budete překvapeni, jak skvěle si u čtení odpočinete a snadno usnete. Zkrátka a dobře, s detoxem to nijak nepřehánějte. Jen si zkuste vzpomenout na dobu, kdy jsme nebyli tak závislí. Nebyla to špatná doba.