Withnail a já

Peripetie dvojice nezaměstnaných mužů Withnaila a Marwooda bývá považována za jednu z nejlepších britských komedií. Jedná se však o komedii černou a také s notnou dávkou melancholie. Zmiňované duo se vydá v šedesátých letech z Londýna na venkov, kde živoří na chalupě Withnailova homosexuálního strýce. Po chvíli zjistí, že netuší, jak mimo civilizovaný svět přežít, což vyústí v několik tragikomických situací. Přestože je strýček přijede vysvobodit od hladovění, jeho pomoc má i stinné stránky. Snímek režiséra Bruce Robinsona je plný cynismu, silných slov a alkoholu – a Britové jej milují.

Casablanca

Film Michaela Curtize z roku 1942 vypráví příběh Ricka Blaineho, který vlastní noční bar ve městě Casablanca. Právě probíhá druhá světová válka a lidé do Rickova podniku nechodí jen popíjet, ale také si vyřídit falešné pasy na cestu do bezpečných Spojených států. Jedním z takových je i Ilsa, Rickova dávná láska, se svým manželem Victorem Laszlem. Majitel podniku tak stojí před volbou mezi pomocí zoufalému páru a touhou zůstat s Ilsou.

The Rocky Horror Picture Show

Muzikál a komedie The Rocky Horror Picture Show (1975) představuje typický půlnoční kultovní film. Lidé se na promítání snímku v sedmdesátých letech oblékali do kostýmů, přinášeli rekvizity a často na něj chodili opakovaně. Nynější etiketa v kinech už by házení toastů a používání vodních pistolí pravděpodobně nedovolila, i tak ale film zůstává mimořádně zábavnou parodií na špatné horory. Mimo jiné akcentuje otázky genderu a identity obecně.

Harold a Maude

Snímek Harold a Maude se po vydání nesetkal s nadšenými reakcemi. Až postupem času si začal nacházet své publikum, které film dovedlo až ke kultovnímu statusu. Příběh se točí okolo mladého Harolda posedlého smrtí, který se na cizím pohřbu spřátelí s Maude, devětasedmdesátiletou ženou. Přátelství vyústí až v romantický vztah s existencialistickým závěrem. Harold a Maude spojuje prvky dramatu a komedie, především je ale skrytým protestním filmem. Kritizuje společenské konvence, svět dospělých i válku, to vše za doprovodu soundtracku Cata Stevense.