Jedinečnému modelu Tank De Cartier dominuje obdélný tvar ciferníku, který upírá větší pozornost k pásku, než jak tomu je u kulatého tvaru. Hodinky se tak stávají opravdovým šperkem, díky jehož univerzálním a elegantním liniím je možné je doplnit nejrůznějšími looky. Jedná se o designový prvek, který na sebe okázale neupozorňuje, a přesto nese veškeré znaky výjimečnosti.

Mimochodem, byl to právě Cartier, který v roce 1904 dal světu první náramkové hodinky. Byly navrženy pro brazilského letce Santos-Dumonta, který si příteli Louisi Cartierovi postěžoval na nespolehlivost a nepraktičnost kapesních hodinek. Cartier tehdy navrhl ploché náramkové hodinky s charakteristickým čtvercovým ciferníkem. Pánský model označovaný po letci Santos značka vyrábí dodnes.

“Tyto hodinky jsou spíše stavem mysli, než hodinkami jako takovými,” řekl o Tank De Cartier Andy Warhol.

Dalším výrazným modelem náramkových hodinek, které Cartier o několik let později navrhl, byl právě Tank. Ačkoliv je díky neustálým inovacím, jak v designu tak technologii, stále up to date, nelze od něj oddělit esprit počátku 20. století, který je charakterizován velkými společenskými změnami. Nový hranatý model tradičního šperkařského domu tehdy ztělesňoval novou dobu a zejména pak úplný odklon od kapesních hodinek, které byly spojeny s výlučně kulatým ciferníkem.

Model byl pojmenován po tancích Renault z první světové války. Tvar ciferníku byl inspirován jednotlivými díly pásů tohoto vozu. Opuštění tradic, inovace a odvaha brzy přinesly ovoce. Model Tank je dodnes základním a univerzálním pilířem značky a je neustále rozvíjen. Mezi kultovní linie tohoto modelu patří klasika v podání Tank Louis Cartier, zúžený model Tank Américaine či Tank Française s kovovým náramkem.

Yves Saint Laurent se svojí láskou ke Cartier netajil.

Velkou oblibu si hodinky získaly zejména u slavných osobností. Miloval je Clark Gable i Cary Grant. Výlučnost modelu, který byl naprosto adorován již od svého počátku, potvrzuje i slavná příhoda z Hollywoodu. Herecká legenda a nejobsazovanější milovník éry němého filmu Rudolph Valentino si v roce 1926 vymínil podmínku, že si hodinky nebude při natáčení sundavat a bude hrát pouze s nimi. Na tom by ani nebylo až tak nic zvláštního, kdyby se jednalo o snímek odehrávající se v současnosti. I po téměř 100 letech jsme tak dnes svědkem až surrealistické podívané, kdy se herec ve filmu Šejkův syn po scéně pohybuje v tradičním arabském oděvu doplněném současnými náramkovými hodinkami Cartier.

Vášeň pro hodinky Cartier předváděl legendární herec i ve filmu.

Kouzlu Tank De Cartier absolutně propadl i nejvíce skloňovaný umělec 20. století Andy Warhol. Ten se v jednom z rozhovorů dokonce přiznal, že je rozhodně nenosí proto, aby ukazovaly čas, že neboť je považuje spíše “za stav mysli”. Designovému skvostu propadl i Alain Delon, Yves Saint Laurent, Fred Astaire či Mohammed Ali. Mezi krásné ženy, které Tank De Cartier dělal ještě krásnějšími, patřila nestárnoucí Cathereine Deneuve či Jacqueline Kennedy Onassis. Zajímavostí je, že od konce června je majitelkou hodinek, které nosila slavná Jackie, Kim Kardashian, která je za téměř 400 tisíc dolarů koupila v dražbě. Dnes hodinky můžeme vídat na líbezných zápěstích Angeliny Jolie, Sara Jessicy Parker, Sofie Copoly či Madonny.

Hodinky Jackie Kennedy Onassis

Nejvíce spojené pro nás však zůstanou s Lady Dianou, která patřila mezi velké milovnice této šperkařské a hodinářské značky, jež na počátku minulého století přišla s přelomovou vizí, která otočila celý svět hodinek na ruby. A také nám poskytla jednu z legálních závislostí: náramkové hodinky, bez kterých si svůj život už ani nedokážeme představit.