Není kam spěchat, na vysokou se dá přihlásit ještě v září

/ Lenka Komrsková

Právě nyní je doba, kdy si středoškoláci podávají přihlášky na vysokou a budoucí bakaláři se rozhodují, zda budou pokračovat na své univerzitě, nebo přestoupí jinam. Přihlášky je obvykle potřeba podat nejpozději během dubna, najdou se však i výjimky.

Jednou z výjimek je i vysoká škola Praha, konkrétně Vysoká škola obchodní v Praze. Zájemcům umožňuje podávat přihlášky od prosince až do září, tedy bezprostředně do té doby, než odstartuje zimní semestr.

Na VŠO lze začít studovat i od února

Možnost podání přihlášek až do září je skvělá například pro ty, kdo maturují v opravném termínu. Často jí využívají i ti, již původně chtěli jít po střední škole pracovat, ale po pár měsících si uvědomí, že studium bude přece jenom lepší volba.

Pak je tu také případ studentů, kteří si vyberou vysokou školu, v září do ní nastoupí, ale už během pár týdnů zjistí, že tenhle obor je nebaví. Proč se trápit dalších několik let, když je možné plynule přestoupit? VŠO nabízí možnost začít studovat od letního semestru, tedy od února.

Stres z přijímacích zkoušek není nutný

VŠO se řadí mezi vysoké školy bez přijímaček. Dobře ví, že studenti mají dost starostí s maturitou, a tak jim nechce přidělávat ještě další. Přijímací zkoušky mají stejně nulovou vypovídající hodnotu o tom, jak moc se konkrétní člověk bude snažit a jakým způsobem bude přistupovat ke studiu. Jedna podařená přijímací zkouška přece nic neznamená. Stejně tak je zbytečné nepřijmout uchazeče, jimž se zrovna test nepovedl. Na VŠO proto žádné přijímací zkoušky nejsou. I díky tomu je možné podat přihlášku těsně před začátkem semestru.

Každý chce studovat zajímavý obor

VŠO je unikátní ještě jednou věcí. Jí nabízené obory se řadí mezi skutečně zajímavé obory vysokých škol. Na povolání připravuje budoucí piloty či pracovníky v turismu. Reaguje na aktuální poptávku trhů i studentů a připravuje studium bezpilotních systémů (dronů) i digitálního světa.

Jak je vidět, není kam spěchat. Na zajímavý obor se dá přihlásit i později než v dubnu.