Neštěstí v Nepálu se dotýká i módního světa

/ Redakce

Asi většina z nás na konci minulého týdne zaznamenala prostřednictvím médií jednu z mnoha dalších přírodních katastrof, díky níž se opět spojují lidé po celém světě za jediným cílem, pomoci už tak zbídačené zemi, jakou chudý a nerozvinutý Nepál rozhodně je.

Zemětřesení, jež postihlo nejen hlavní město Nepálu, Káthmándů, ale také způsobilo sesuv laviny na nejvyšší hoře světa, si prozatím vyžádalo přes pět tisíc mrtvých lidí, další tisíce jsou ovšem zranění či nezvěstní, řada z nich je zasypána v sutinách budov.

Takových přírodních katastrof sice není během roku mnoho, o to větší si ale zaslouží celosvětovou pozornost a nejen naše zamyšlení nad tím, že nám teče teplá voda z kohoutku a máme každé tři hodiny co k snědku.

Během posledních několika hodin došlo k mobilizaci zdravotnických a zachranářských týmů z celého světa, včetně České republiky, které se na místo tragédie již dostaly nebo sem směřují.

ca3d022668c5918238a6214f80174ed3

Pomoci ovšem může také každý z nás, s velkou vervou se do toho pustil například módní návrhář vyrůstající právě v Káthmándů, Prabal Gurung, který organizaci Shikshya, věnující se rozvoji vzdělání pro děti, věnoval tisíce dolarů. Za finanční podporu také děkuje Council of Fashion Designers of America (CFDA).

„Moc rád bych viděl, jak se celý módní svět semkne a společnými silami se zapojí do pomoci naprosto zdevastované zemi, jakou se Nepál během několika minut stal. Nechci, aby se ale jednalo jen o okamžitý finanční příspěvěk, ale spíše o budoucí pomoc, která bude trvat roky,“ uvedl návrhář.

75093b59ad113d022166e150e89e67a6

K této situaci se také například vyjádřila Bandara Tewari, jedna z módních editorek indické mutace Vogue, která stejně jako Prabal pochází z Nepálu: „Móda je tak neuvěřitelná platforma mobilizující lidi činit dobro pro druhé. A právě nyní nastala chvíle využít všech principů, o kterých debatujeme na konferencích a schůzkách a vdechnout jim život. Módnímu průmyslu se nabízí možnost zapojit se do pomoci chudé země s tím nejbohatším srdcem,“ uvedla Bandara pro server Business of Fashion.

777293a179190417c3b8e53c484cc5f3

Finanční sbírky pořádají samozřejmě také české humanitární organizace. Pokud si o této možnosti chcete přečíst více a sbírky se účastnit, navštivte například stránky společnosti Člověk v tísni, Charita, ADRA nebo Červený kříž. Pokud vlastníte Pay-pal můžete příspěvek zaslat některé z organizací prostřednictvím této služby pomocí několika kliknutí na jejich stránkách.

Foto: Pinterest