Vraťme se zpět do historie. Svatba byla vždy velkou událostí, na které nešetřili ani chudí. Dnes už je pro mnoho lidí jen přežitkem a párů, které svatbu odmítají je dlouhá řada. Nicméně malé holky vždy touží po velké svatbě a především nádherných princeznovských šatech, které je alespoň jedinkrát v životě nechají zažít svůj dětský sen.

Najít ve svém šatníku šaty, které lze považovat za svatební, je takřka nemožné. Zabrousit na půdu, jestli tam nejsou schované ty po mamince, nepřichází v úvahu. I když při pohledu na podzimní kolekce předních světových značek to tak zcela neplatí. Návrháři se rádi vrací do historie a rády čerpají z klasiky dob první republiky nebo dob poválečných. Navlékají nám zpět rukavičky a dávají kloboučky na hlavu. Rozmanitost šatů je až neuvěřitelná a často hodně tápeme, které jsou ty naše vyvolené. Známe to i z filmu Sex ve městě, kde obyčejný bílý kostým rychle nahradily velkolepé šaty Vivienne Westwood. I když pásku v cílové rovince přetrhl právě onen „no name“ kostýmek.

3

Tradiční barvou nevěstiných šatů zůstává stále bílá. Nicméně dnešní doba není tak upjatá a nechává nás experimentovat. I když bílá barva nebyla vždy striktní barvou svatebního dne. V 19. století šaty barvami přímo hýřily. Nechyběly ani výrazné vzory. Mělo to výhodu, šaty se daly obléknout i po svatbě. Lidé v té době považovaly módu za absolutní marnotratnost, a tak již černá barva byla v té době tou svatební. Vše se změnilo okolo roku 1880, kdy se bílá barva stala symbolem svatebních šatů. Důvodem se stalo zavedení civilního sňatku. Církvi se tato změna samozřejmě nelíbila, a tak trvala na alespoň na bílé barvě, která symbolizovala křesťanskou stránku manželství a především nevinnost nevěsty. Bílá barva vždy představovala dokonalost a čistotu a o to více ve svatební den.

Sarah Jassir Fall 2014

Zavedení bílých svatebních šatů urychlily dvě královské svatby. Tou první byla svatba královny Victorie s princem Albertem v roce 1840. Královna si pro tento den zvolila bílé saténové šaty a v roce 1853 se Evženie oblékla do bílých sametových šatů, aby pojala za svého manžela císaře Napoleona III.

Královna Victoria a princ Albert

Svatby šlechtických párů se staly dodnes studnicí inspirace. Nejkopírovanějším modelem všech dob se staly bezkonkurenčně pohádkové šaty princezny Diany, které nastolily návrat k romantice. Její manželství se sice nezdařilo, ale vzešel z něj syn princ William, který se oženil s krásnou Kate Middleton, jejíž šaty se rovněž staly symbolem pro miliony lidí po celém světě a kopie na sebe nenechaly dlouho čekat. Návrhářka Sarah Burton z dílny Alexander McQueen byla dlouho utajovanou osobou, která se po odhalení stala rázem jednou z nejvyhledávanějších módních návrhářek.

Princezna Diana

Princezna Diana

Ženy se však snaží stále nějak překvapovat a vystupovat z řady. Chtějí upozornit na to, že tradice nemusí být vždy dodržovány. Vzpomeňme na černé šaty Ivy Frühlingové, ve kterých zářila po boku svého tehdejšího manžela zpěváka Richarda Krajčo. I Eliška Kaplicky zvolila pro svůj velký den černé šaty z dílny české značky LEEDA, kterými šokovala celý národ. Když se však ohlédneme zpět, ani jedno manželství neskončilo příliš šťastně. Jedno manželství bylo ukončeno rozvodem a to druhé v tom nejkrásnějším období ukončeno dokonce smrtí. Možná bychom měli přeci jen s černou barvou v tento výjimečný den spíše šetřit.

Asi největší průkopnicí ve vybočování ze zajetých kolejí je bezesporu Vera Wang. Ta nešetří ani barvou  a ani extravagantností. Nicméně ženy po jejích šatech prahnou a udělaly by cokoli, aby si ve svůj den mohly obléknout róbu z dílny této úspěšné módní návrhářky.

Vera Wang

A tak pokud se blíží váš velký den a vy nevíte, co si obléknout, zkuste si projít pár fotografií a nechat svůj šestý smysl rozhodnout, jestli se nevdávat jen tak v bílém kostýmku, v šatech s vlečkou nebo v šatech připomínající noční negližé a nebo se zahalit do tuny organzy, která vás bude unášet na obláčku vašeho absolutního štěstí, protože právě o tom svatby jsou.

Foto: Profimedia.cz; Archiv firem