New York ochrání neplnoleté modelky

/ Redakce

Ať už je to kvůli přílišné vychrtlosti, nebo kvůli náznakům vykořisťování, příliš mladé modelky se velké části módního průmyslu ani veřejnosti nelíbí. New York je od teď ochrání zákonem.

V americké módní metropoli prošel po čtyřech měsících od podání zákon, který označuje nezletilé modelky za “dětské aktéry”. Vítaný zákon jim dost změní pracovní život.

Od teď mají modelky mladší 18 let limitovanou pracovní dobu, jednotlivé práce navíc musí vykonávat s dvanáctihodinovým rozestupem. Ve školní dny musí končit nejpozději o půlnoci. Na místě přehlídky nebo focení by měli na modelky dohlížet opatrovníci či lektoři. Pokud designér chce spolupracovat s nezletilou, musí počítat s velkým papírováním.

Server Fashionista.com, který zprávu publikoval, přidává vyjádření Susan Scafidi, vedoucí oboru módního práva na Fordham University. Podle té je přijetí zákona “jedním z největších vývojů století, přivádějící celou novou skupinu pod právní ochranu”. Fashionista dále dodává, že se jedná i o zadostiučinění pro CFDA, Radu amerických návrhářů, která již dlouho naléhá, aby firmy, značky i magazíny neoslovovaly modelky mladší 16 let.

Za jedno porušení nového zákona zaplatí designéři 1000 dolarů.