Jaký strečink, takový trénink

Možná si to ani neuvědomujete, ale strečink dokáže zvýšit váš výkon, zlepšit pružnost svalů a šlach, pohyblivost kloubů a celého těla, působí preventivně proti úrazům, uvolňuje napětí a celkově pozitivně působí na fyzickou i psychickou kondici. Je však třeba rozlišovat jeho dynamickou a statickou formu.

Dynamický před tréninkem

Dynamický strečink se většinou provádí na začátku tréninku. Jeho cílem je připravit tělo na maximální výkon a chránit ho před případným zraněním. Ještě než se do něj pustíte, je dobré zařadit krátký běh či rychlou chůzi na zahřátí. Poté už můžete začít s dynamickými a rychlými cviky, jako jsou výpady, rotace, úklony, kmitání, úkroky apod. Opakujte cca 10x a vždy začínejte v menším rozsahu pohybu, jenž postupně zvyšujte.

Statický po tréninku

Na konci tréninku zaujímá místo statické protažení. Vydýchejte se, uvolněte a pomalu začněte s protahováním. Mělo by jít o plynulé pohyby vedené do téměř maximální pozice, ve které setrváte aspoň 10 sekund a posléze uvolníte. Opakujete 2-3x. Cítit byste měli mírné napětí, rozhodně netahejte přes bolest. Důležité je i pravidelné a hluboké dýchání.

Myslete na sebe

Jak u tréninku, tak i u strečinku musíte brát v potaz sami sebe. Poslouchejte svoje tělo a nikdy se nesrovnávejte s druhými. U strečinku je důležitá správná technika provedení, která vychází z vašich možností. Kamarádka je daleko ohebnější než vy? Nevadí. Pokud se ji však budete snažit se vší urputností napodobit, způsobíte si jen zbytečná zranění a bolesti.