No Poo: Bezšamponová metoda pro odvážné

/ Redakce

Můj muž je zastáncem No Poo metody mytí vlasů už několik let. Myje si vlasy jen vodou a díky tomu je má krásně husté, hedvábné a snad vůbec mu nepadají a podotýkám, že mu krásně voní. I já jsem chtěla své vlasy ozdravit a vydat se cestou bez sulfátů, parabenů, silikonů a kdoví čeho ještě. Přiznávám ale, nevydržela jsem a navíc se tato metoda úplně neslučuje s každoměsíčním odbarvováním vlasů. Metoda, kdy místo šamponů používáte jen vodu, výluh z bylinek, jedlou sodu, jablečný ocet nebo třeba žitnou mouku chce totiž odvahu, tedy alespoň ze začátku.

72c93f50a7d3ef787a5aded49a3f2358V poslední době je No Poo metoda moderní nejen mezi vyznavači bio, vegany či jinými alternativci, ale i mezi “běžnými” lidmi. Základním pravidlem je nepoužívat na vlasy šampon, ale ani jinou vlasovou kosmetiku, a na místo nich používat k očistě kadeří nejrůznější přírodní složky.

Proč říct šamponům NE
Proč vlastně svět tolik zbrojí proti šamponům a stylingovým přípravkům? důvodem je zdraví vlasů a pokožky hlavy. Běžné šampony totiž obsahují sulfáty, odmašťující látky, které se věřte nebo ne, používají také například v automobilovém průmyslu k odmaštění motorů. A tak není divu, že tyto látky často nejen vlasy odmastí, ale také podráždí a nadměrně vysouší pokožku hlavy, která pak mnohem více absorbuje škodlivé látky z okolního prostředí. Další “dobroty” které mohou obsahovat přípravky na vlasy jsou například Propylene Glycol, což je vlastně stejná látka, jaká se používá v nemrznoucích směsích nebo minerální oleje, jež na pokožce hlavy působí jako plastový pytel, pod nímž kůže nemůže ani dýchat a ani uvolňovat toxiny.

Začít je těžké
Jestli teď máte chuť zbavit se svého kosmetického arzenálu a začít s moderní metodou mytí vlasů, pak se určitě připravte na minimálních 6 týdnů utrpení, které je zapotřebí přečkat, aby se mohl nastartovat ozdravný a také samočistící proces a tím se vaše vlasy mohly vyloupnout do krásy. V první řadě je potřeba se obrnit trpělivostí a vyhodit do koše všechnu vlasovou kosmetiku. Nemusíte naráz, zkuste pomalu odbourávat stylingové přípravky, kondicionér a nakonec samotný šampon. Tento proces by měl trvat zhruba dva týdny a pak začne ta opravdová řehole, která ale podle vyznavačů No Poo, stojí za to. Prvním problémem na který narazíte, jsou neskutečně mastné vlasy a pokud se nestravujete úplně nejzdravěji, pak můžete čekat také nevůni svých kadeří. A protože se metoda tak úplně neslučuje s barvením vlasů, je třeba počítat s tím, že vás bude čekat přechod na hennu a nebo úplné skoncování s barevností a období nepříjemných odrostů. Jakmile ale všechna tato úskalí překonáte, dočkáte se zdravých a silných vlasů, žádné podrážděné pokožky a hlavně velké nezávislosti na kosmetických produktech.

b91ab1e817391c3e8e603ee5e2fae45dAlternativa k šamponu
No Poo metoda neznamená, že si vlasy nebudete mít vůbec, ale to, že k tomu použijete něco jiného.

Jedlá soda: Tento přípravek když přijde do styku s kožním mazem, vytváří jakési mýdlo a tím dokáže odstranit z pokožky nejen maz, ale také nečistoty. Postačí vám jedna lžíce jedlé sody, kterou rozmíchejte v šálku vlažné vody a směs vmasírujte do vlasů, které jste předtím umyli vlažnou vodou. Po dvou minutách masáže je pak opět opláchněte vlažnou vodou. Hrubé vlasy budou potřebovat sody více, ty jemné naopak méně, na ten správný poměr pro vaše vlasy si časem musíte přijít sami.

Jablečný ocet: Dalo by se říci, že tohle je nejlepší přírodní kondicionér, který dokáže vyrovnat pH pokožky hlavy. Použijte lžíci jablečného octa, který smíchejte s šálkem vlažné vody a vmasírujte od kořínků až po konečky.

Černá káva: Povzbuzující nápoj má hned několik kladů, proč jej k mytí vlasů používat. Jednak krátkodobě zvyšuje prokrvení pokožky hlavy což je prospěšné pro růst vlasů, dokáže je zbavit mastnoty, ale také jim dodá krásnou barvu a lesk. Stačí uvařit dva šálky silné černé kávy, ne té rozpustné, ale opravdového turka, kterého nezapomeňte důkladně scedit. Vmasírujte do vlasů od kořínků až po konečky a po dobu dvou minut masírujte bříšky prstů. Pro větší efekt můžete ještě nasadit koupací čepici a nechat působit asi 10 minut, pak opláchněte vlažnou vodou.

Žitná mouka: Možná to zní divně, ale žitná mouka smíchaná s vodou dokáže vlasy dokonale umýt. Smíchejte dvě lžíce mouky se šálkem vlažné vody a vzniklou kašičku naneste na celou délku vlasů. Promasírujte a spláchněte vlažnou vodou.

Bylinkové výluhy: Bylinkové odvary mají několik výhod, jednak krásně voní, jejich používání je velice příjemné a samozřejmě také dobře zbavují vlasy nečistot. Zkuste například mátu, mateřídoušku nebo heřmánek, kterými můžete vlasy oplachovat klidně několikrát denně.

Zdroj foto: Pinterest.com