Oblíbený DesignSUPERMARKET se blíží

/ Redakce

designSUPERMARKET je mezinárodní festival současného designu. Koná se každý rok na začátku prosince a kromě prodeje nejrůznějších doplňků z oblasti módy, šperků a designu přivítá letos i netradiční zahraniční hosty.

designSUPERMARKET je mezinárodní festival současného designu. Jeho ambicí je vytvářet kontinuální platformu pro vystavování a prodej autorské tvorby nastupující generace českých i zahraničních designérů z oblastí produktového designu, módy, šperku, grafického designu a ilustrace. Festival zároveň představuje akci se společenským přesahem – plní funkci centra neformálního setkávání osobností designu s lidmi, kteří projevují zájem o současné kulturní dění a urban scénu. Klade si za cíl co nejzodpovědněji přiblížit design širší veřejnosti a propagovat tvorbu mladých autorů.

Každý rok se festivalu designSUPERMARKET účastní i zahraniční tvůrci. Mezi hlavní hvězdy letos patří návrhářské duo Muslin Brothers z Izraele. Principy těchto módních aktivistů jsou jasné – oblečení od kreativního páru z Tel Avivu nezná  žádné předsudky. Nenajdete zde různé velikosti ani rozdělení podle genderu. Muži i ženy mohou nosit šaty či kalhoty, volné střihy dotváří silueta konkrétního nositele. Pro svou extravaganci, svěžest a konceptuální přístup slaví duo velký úspěch například v Japonsku a v Berlíně. Na designSUPERMARKETu představí svoji tvorbu v podobě prodejní výstavy, workshopu a přednášky

Za značkou Muslin Brothers stojí návrháři Tamar Levit a Yean Levi, kteří spolu žijí a pracují v Tel Avivu. Společnou značku si založili v roce 2011. Spojuje je především hravost a chuť provokovat. Hravý je i název jejich značky, který odkazuje na mušelín, materiál oblíbený v orientu pro svoji lehkost, ale zároveň zní název téměř stejně jako nechvalně známá organizace sdružující islámské politické radikály.

„Módní průmysl je nedílnou součástí naší kultury. Každý problém, který se ve světě fashion objeví, je přímým odrazem současné společnosti,“ říká návrhář Yaen Levi. Kolekce nepodléhají tradičnímu genderovému dělení na dámské či pánské ani diktátu velikostí. „Máme zkušenost s tím, že naše modely nastavují zrcadlo sebevědomí jeho nositeli,“ vysvětlují designéři.

Ačkoliv Muslin Brothers patří k nejmladším izraelským módním brandům, má pro svou extravaganci, svěžest a konceptuální přístup velký úspěch v zahraničí. Značku zastupuje britský multi-brand Not Just a Label a také několik concept storů v Japonsku či Berlíně. Kromě navrhování oděvů a uměleckých performací Muslin Brothers navrhují kostýmy pro divadelní společnosti v Izraeli a Evropě. Jejich premiérou v České republice bude právě účast na designSUPERMARKET 2014, na kterém představí svoji aktuální kolekci formou prodejní výstavy, připraví pro návštěvníky workshop a přednášku o své dosavadní tvorbě a přístupu k práci.

 

DesignSUPERMARKET se koná v Domě u Minuty 11.-14. 12. a mimo zahraničních hostů se můžete těšit na mnoho českých designérů a módních návrhářů.

Foto: Archiv značky