Odešla Železná lady, která navždy změnila nejen Velkou Británii

/ Redakce

Ve věku 87 let zemřela někdejší britská premiérka Margaret Thatcher. Dáma, která byla již ambiciózní studentkou, manželkou, milující matkou, první premiérkou v historii Velké Británie, osobností měnící dějiny i političkou, která inspirovala a stále inspiruje nejednoho významného muže.

Byla to rovněž žena, která nejen Anglii, ale celý svět rozdělila na dva tábory jejích příznivců i striktních odpůrců. A tak v tuto chvíli mnozí pláčou stejně tak, jako mnozí se radují. Radovat se však ze smrti kohokoli je nedůstojné a ať to vše bylo jakkoli, Margaret Thacher byla žena, která dokázala být silnou a nekompromisní političkou nepodléhající žádným ženským emocím. I to je obdivuhodné. Ani ona sama ve svých začátcích nevěřila, že v domě s číslem 10 na Downing street by mohla někdy bydlet žena. Ona tam nakonec žila celých 11 let a světu tak dokázala, že i ona se může mýlit.

Sklonek svého života prožila Margaret s titulem baronky, ale chabou pamětí, která ji zrazovala na každém kroku. I o tom vypráví velkolepý film s příznačným názvem The Iron Lady (Železná žena). Na krátkou dobu se v Margaret Thacher změnila americká herečka Meryl Streep, které tato role vynesla dalšího filmového Oscara a to zcela plným právem. Meryl nám neuvěřitelně představila tuto britskou ikonu, nechala nás nahlédnout do její duše, života, vztahů i emocí, které Margaret tolik před světem schovávala.

Média o ní napsala již řadu důležitých věcí a podrobně rozebrala její kariéru i osobní život. Avšak jednu její část, která na počátku kariéry sehrála významnou roli, novináři nijak nevyzdvihli. My jako módní magazín však chceme poukázat na důležitý detail v jejím životě, který sehrál nemalou roli k dosáhnutí tak významného úspěchu, jakým bezesporu bylo vítězství ve volbách v roce 1979.

Když předstoupila před své poradce ohledně volební kampaně, byla zaskočena tvrdou kritikou její vizáže, obliby v nošení klobouků, perel a především jejího hlasu. Ten byl dle těchto poradců velmi vysoký, málo autoritativní a pištivý. Lidé ji takto vnímali jako ženu, která jen peskuje, kritizuje a sekýruje a takovou národ rozhodně nechtěl. I na její účes padla ostrá kritika a pochvala zároveň. A tak nastaly změny, které Margaret ochotně přijala. Vlasy se musely demonstrativně pozvednout, klobouky zmizet a přední logoped nastolit pravidelné lekce mluvení. Jen jedné jediné věci se Margaret odmítla vzdát a to dvouřadových perel, které nosila až do své smrti téměř vždy. Důvod byl prostý…byl to dárek od jejího manžela za narození dvojčat Carol a Marka. Takže přeci jen nebylo možné tuto ženu zásadně změnit.

Z toho všeho vyplývá, že ke hvězdné a úspěšné kariéře a to v jakémkoli oboru je třeba nejen vysoké inteligence, vzdělání, ale i stylu a vystupování. To vše je naprosto nezbytné k tomu, aby vás okolí bralo tak, jak vy po něm žádáte.


Foto: Youtube.com; profimedia.cz