Osmý ročník festivalu designSUPERMARKET začíná

/ Redakce

Návštěvníky festivalu designSUPERMARKET letos čeká 86 českých a zahraničních designérů a značek, kteří nabídnou své produkty z oblastí bytové doplňky, sklo a porcelán, móda a módní doplňky, šperky, grafika a ilustrace.

Více než polovina vystavujících, mezi které patří studenti a absolventi výtvarných škol i etablované značky, představí na festivalu zcela nové projekty či své prodejní premiéry. Návštěvníci se mohou těšit např. na Narnish, Veronika / Viktorie, Contiqua, Kristýna Malovaná, Mirka Horká a Hana Frišonsová či LOCAL ICONS. Nebudou však chybět ani stálice české designové scény jako Leeda, Hana Zárubová, Odivi, Zorya a další nebo zahraniční hosté – z Tel Avivu dorazí provokativní duo Muslin Brothers a z Nizozemska módní platforma s názvem FASHIONCLASH.

xIMG_9736

Všech 86 značek a designérů prošlo pečlivým výběrem kurátorského týmu, do něhož v letošním roce zasedli Veronika Ruppert, Adam Štěch, Martin Žampach, Jan Kloss a Darina Zavadilová. „Posuzovali jsme především originalitu, použité materiály, kvalitu zpracovaní produktu a koncepčnost celé kolekce. Současně jsme ale přihlédli i k určité konkurenceschopnosti, prodejnosti a způsobu sebeprezentace autorů, který by měl být adekvátní výběrové akci, jejímž cílem je představit veřejnosti skutečně to nejlepší z mladého českého designu,“ říká k výběru ředitelka festivalu Darina Zavadilová.

IMG_6214

Letošní ročník pro vás připravil řadu speciálních projektů. V polovině listopadu proběhl v modrotiskové dílně ve Strážnici na Moravě workshop, kde si čeští designéři mohli vyzkoušet techniku modrotisku. Jak si mladí tvůrci poradili s touto tradiční textilní technologií, si budou moci návštěvníci prohlédnout na designSUPERMARKETU. Jejich díla budou uvedena ve speciální výstavě. Workshop se uskutečnil v rámci mezinárodního projektu Roots of European design, který má poukázat na vliv tradičních řemeslných technik a folklóru v současném designu. V rámci designSUPERMARKETU bude k vidění i stejnojmenná putovní výstava, která zapojuje mladé autory ze 7 evropských zemí.

Blueberries_pohlednice_gold[1]

Dále se můžete těšit Alici Klouzkovou, polovinu designérské dvojice SISTERSCONSPIRACY, která představí pod vlastním jménem svůj nový projekt. Zaměřuje se zejména na využití tradičních textilních technik Čech a Moravy v současném oděvu.

AK

Mirka Horká a Hana Frišonsová spojily síly a vytvořily první společnou kolekci, se kterou se účastní designSUPERMARKETU 2014. Jedná se o ready to wear kolekci složenou z jednotlivých kusů mikin, tunik, topů a doplňků, v níž každá z návrhářek uplatnila svůj charakteristický přístup. Mirka aplikuje své hluboké krejčovské znalosti a Hana představí futuristické printy Vojtěcha Veškrny a háčkované šperky.

FRISONSOVA vetsi[1]

Soutěž

Iconiq má pro vás stručnou a rychlou soutěž o 6 lístků (3 výherci, 2 lístky). Pokud od této chvíle do 11.12. do 20.00 hodin pošlete správnou odpověď na adresu [email protected] a budete mezi vylosovanými, máte jasný plán na kreativně strávený víkend. Hodně štěstí.

Kde se letos koná designSUPERMARKET?

a) Štencův dům, Praha 1

b) Novoměstská radnice, Karlovo náměstí

c) Dům U Minuty, Staroměstské náměstí

Správnou odpověď najdete na www.designsupermarket.cz

Program Festivalu

ČTVRTEK 11. 12.

18:00 / Hned   první den proběhne komentovaná prohlídka výstavy Verschiebung s podtitulem německý nábytek jinak, a to za účasti kurátorů i vystavujících autorů.

19:00 /                Team PolaroidLOVE zve na pola-panáka a pola-koláček.

19:00 /                Kluci z NANOVO budou pořádat koktejl pro své zákazníky.

21:30 / BACK TO BLACK party v Domě U Minuty ve stylu rap, urban funk, future groove s DJs Mary C, Kotanyi a Zerwox.

 

PÁTEK 12. 12.

12:00 / S Lets become paint friends si budete moci namalovat své vlastní šperky.

16:00 /                Milovníci kávy dostanou příležitost vychutnat si kávu z café set de noble od      Morphe by Kristýna Malovaná.

16:00 /                Contiqua předvede, jak se dělá dobrý design z odpadu.

16:00 /                Malé nebo velké, Ice Ice Baby zve všechny do svého mléčného baru.

18:00 /                Veronika Ruppert z Local Icons se bude ve svém Fashion talku zabývat                 lokálním módním průmyslem a jako speciální host naváže s přednáškou o   módních trendech Jana Máchalová.

Pozor! Fashion Talk se bude konat v Richterově domě na Malém náměstí č. p. 11, Praha 1, v prostorách New York University.

19:00 / Návrháři z WEMOVE zvou na koktejl, protože když wemove, tak i wedrink!

21:30 / DESIGNER DJs Party! Za mixážní pult se postaví sami designéři – funkie, boogie a disco zahrají DJ Chochácz, Záles a González.


SOBOTA 13. 12.

12:22 / Tereza Houdková si k nákupu připravila sladký šperk i pro váš žaludek.

17:00 / Alter Deco návštěvníkům představí své výrobky.

17:17  /               U Krikri proběhne košt biodynamického vína ze sklenic Alkoholik.

18:00 / Muslin Brothers, nekonvenční návrháři a zároveň první mimoevropští hosté      v historii festivalu budou mít svoji přednášku. Zároveň budou denně pořádat             workshop od 12:00.

Pozor! I tato přednáška se bude konat v Richterově domě na Malém náměstí.

18:00 / Pulse a Narnish spojí síly a přichystají koktejl a malé občerstvení.

18:00 / Page Five představí knihu s názvem Umělec, vila a bazén.

19:00 / Pattern by Pattermann oslaví na designSUPERMARKETu své 5. narozeniny.

19:00 / Jakoby a Muck zvou společně na koktejl!

21:30 / designSUPERMARKET party s Fresh Friends DJs: Mykado DJs, Call Me Radeq a Floex zahrají electro, bass, house, tech a future.

NEDĚLE 14. 12.

12:00 / V dětském koutku od DEVOTO bude zajištěno hlídání i výtvarná dílna pro malé návštěvníky.

17:30 / K.O.V. uspořádá tzv. tombolab, prodej lístků bude probíhat v průběhu festivalu.

18:00 / Vyhlášení cen DESIGNSUPERMARKET 2014 v kategoriích nejlepší produkt (vybírá Dolce Vita) a nejoblíbenější designér (vybírají návštěvníci)!

Návštěvu festivalu určitě zpříjemní také šťastné hodinky, tedy happy hours u jednotlivých designérů, během nichž můžete získat slevy na nákup. Jejich podrobný rozpis najdete v programu nebo na internetových stránkách festivalu.

Foto: Archiv firem