Osobnosti pro charitu

/ Redakce

Že jim jde jen o peníze a chtějí ze svých pracovních úspěchů vytěžit maximum, může být v některých případech jen pošetilý nesmysl. Ano, i slavná jména mají srdce na pravém místě.

V každé době jsou dobré skutky vzácné, o to spíš, že jich je poskromnu. Existují však stále lidé, kteří pomáhají chudým, nemocným i čtyřnohým. Jestli jim jde o daňové zvýhodnění či klidné spaní konec konců nemusíme hodnotit.

Začít můžeme u supermodelky Naomi Cambell, která v roce 2005 založila nadaci My love Brazilia, která pomáhá v této oblasti v boji proti chudobě. Přispívá však i do jiných organizací, například do Dětského fondu Nelsona Mandely.

charita3

Podobný přístup hlásá i naše modelka Tereza Maxová. Téměř dvacet let pomáhá opuštěným dětem, které podle ní nemají šanci nic změnit.

ntm_fashion-44

Mezi známá jména spadá Angelina Jolie a to nejenom proto, že pro nadace po celém světě věnovala desítky milionů dolarů. Zásadní krok v jejím životě nezpůsobily významné herecké role, aale její děti, které adoptovala například z Etiopie či Kambodži.

Že se humanitární pomoc může vzít i za jiný konec dokázal herec John Travolta v roce 2010, když vlastním letadlem dopravil zásoby potravin a léků do zemětřesením postižené oblasti na Haiti. Mimo jiné s sebou Travolta přivezl i tým lékařů.

Jestliže vás zajímá, které zahraniční hvězdy přispívají nejvíce, nabídneme vám malý žebříček, který zveřejnil magazín The Daily Best.

První místo si zasloužil Elton John v závěsu se zmíněnou Angelinou Jolie, na třetím místě je zpěvák kapely U2 Bono Vox a za ním úžasná Oprah Winfrey na čtvrtém místě.

charita2

Mezi první desítku se rovněž dostali moderátorka vlastní talk show Ellen DeGeneres, Michael J. Fox, Brad Pitt, Susan Sarandon a George Clooney.

Světový projekt značky Giorgio Armani a Green Cross International nazvaný Acqua for Life, se dostal i k nám a zapojila se nejedna menší či větší hvězda.

Smyslem projektu je dostat pitnou vodu do míst, kde je jí nedostatek. Koupí vůní Acqua di Giò a Acqua di Gioia věnuje Giorgio Armani Zelenému kříži 100 l vody. To už je co říct, co myslíte?

Přispět můžete i vy a to nejenom zakoupením jedné z těchto vůní, ale i pomocí sociální sítě Facebook tím, že se stanete fanouškem stránky Acqua for Life. Tímto krokem za každého z vás bude automaticky věnováno 50 l vody projektu Smart Water for Green Schools. V projektu je zapojená modelka Petra Němcová a nově také Tereza Kostková, Zlata Adamovská i Lukáš Hejlík. Charitativní projekt se pomalu ale jistě rozšiřuje z Ghany a Bolívie i do Haiti.

Abychom však nevyzdvihovali jen ta nejslavnější jména, pojďme si vzít do hledáčku i menší ryby v moři.

Mladá módní návrhářka Tereza Nedvědová se začala o různé nadace zajímat po smrti manžela a díky módě i pomoci opuštěným a nemocným dětem dokázala dál fungovat. V blízkém kontaktu je s dětmi z dětského domova pro neslyšící v Ivančicích a je to nejenom finanční pomoc, kterou jim dává, ale rovněž kousek sama sebe.

Nadějný návrhář Marko Lopatič, který byl k vidění i na Mercedes-Benz Prague Fashion Weekendu 2013 své modely poskytuje mimo jiné pro charitativní přehlídky nadace 4U2. Marko pochází ze Sarajeva a sám poznal nevhodné podmínky pro život, proto je pro něj přispívání velmi osobní záležitostí.

V roce 2008 se k dobré věci přidala i další mladá návrhářka Mirka Horká, která svou první kolekci vydražila na portále Aukro a výdělek putoval Nadačnímu fondu Kopretina.

Občas vidíme zvláštní způsob, jak přispět na charitu. Potvrzují to fotografie Marty Jandové, Martiny Sáblikové i Jana Železného z roku 2012, kteří se nechali nafotit nazí s vlastními či vypůjčenými miminky a snímky vydražili na iDNES.cz. Peníze pak putovaly do kojeneckého ústavu.

Focení s miminky z kojeneckého ústavu však není novinkou, vydražené fotografie možná právě některým z vás zdobí místo na zdi a to například s Vojtou Dykem, Marthou Issovou, Vojtou Kotkem či Danielem Landou.

Ptáte-li se, jak pomoct dobré věci, vyberte si i vy nadaci či organizaci, která je veřejností ověřená a líbí se vám způsob, kterým pomáhá. Věnovat můžete i své oblečení, hračky nebo deky dětským domovům či útulkům pro opuštěná zvířata. Pomozte dětem, lidem bez domova nebo zvířatům, kteří nedostali příležitost žít normální život.

charita5Foto: Pinterest.com