Již hodnou chvíli se hovoří o tom, že se opět otevře módní dům Elsy Schiaparelli, jehož stroje se zastavily před téměř šedesáti lety. Původní zprávy sice jako termín udávaly letošní leden, přesto se kolečka rozpohybovala až nyní. Na jméno kreativního ředitele stále čekáme, ale novinky hovoří o tom, že limitovanou kolekci pro značku navrhne Christian Lacroix.

Návrhář, který si postavení upevnil během 80. let, je stejně jako vážená Schiaparelli klíčovou postavou dějin módy. Ačkoliv s předělem půlky století, oba ve své hlavní dekádě předváděli drzé šaty vymykající se průměru.

Shiaparelli postavila svoji kariéru na střetu umění a módy. Jako designérka jednoduchých a pohodlných kousků dokázala proměnit celou estetiku dávkou něčeho odvážného. Ať už to byl klobouk ve tvaru boty či na sukni namalovaný humr od Salvadora Dalího, červené nehty na rukavicích nebo svetr s vypleteným límcem, návrhy francouzské návrhářky meziválečného období se rychle staly objektem touhy celé tehdejší smetánky.

Obnovit takové kreace je samozřejmě nemožné, ale módním domům bez zakladatele stačí garantovat minulostí. K té bude Christian Lacroix ručit svou bujnou fantazií. Muž, jenž začínal jako asistent u Hermès a před uvedením vlastní linie pracoval v domě Jeana Patou, se prosadil jako couturiér sázející na afektovaný efekt. „Osmdesátková“ divokost vyvedená v luxusních materiálech mu zajišťovala úspěch po celou dobu návrhářské kariéry, kterou ukončil až bankrot v roce 2009. Od té doby se věnuje designu interiéru a kostýmů.

Patnáct unikátů ze sympatického spojení bude k vidění v červnu v Paříži během módního týdne zasvěcenému haute couture.


Foto: Archiv firem – Metropolitní muzeum v New Yorku