Česká business móda v podání Ivety Pecuchové

/ Redakce

Řada žen vyhledává kvalitní českou módu pro běžný pracovní život, ale mnoho z nich neví, na koho se obrátit. Jednou z nejlepších možností je Iveta Pecuchová, jejíž tvorba musí být sympatická snad každé eleganci chtivé dámě. Abychom vám její osobu i práci přiblížili co nejvíce, Ivetu jsme vyzpovídali. Seznamte se – Iveta Pecuchová…

Dokážete nějak shrnout, pro koho vlastně navrhujete?

Určitě ano. Zaměřuji se především na dámskou business módu. I když to neznamená, že byste u mě nenašli i něco méně sofistikovaného. Moji cílovou skupinou jsou ženy přibližně od 35 let. Mezi mými klienty ovšem najdete i muže.

Všimla jsem si, že od kolekce Own Life, která byla docela divoká, jste v řadě Luxury Woman přešla ke strohé eleganci. Je to vývojem vaší tvorby nebo inspirace přichází pokaždé zcela jiná? Z čeho vycházíte při tvorbě nové kolekce?

Kolekce Own Life byla letní, hravá a barevná. Mohla oslovit také mladší ženy. Naopak Luxury Woman se objevila na trhu na podzim, a proto v ní převládají tóny zastřené. Co se týče střihů a strohé elegance, tak to jste vypozorovala výborně. Rozdíl byl v tom, že kolekci jsem tvořila exklusivně pro jeden pražský butik, modely tak měly oslovit širší klientelu. Což se povedlo.

S jakým materiálem a technikou pracujete nejraději?

Nejraději zpracovávám přírodní materiály. V mých kolekcích najdete převážně hedvábí, kůži, bavlnu, vlnu. Velice si zakládám na kvalitním technologickém zpracování a čistotě. K hedvábí a přírodním materiálům prostě precizní zpracování patří – konečný výsledek je pak dokonalý.

Je nějaká kolekce, kterou máte nejraději, a naopak i ta, na kterou byste nejraději zapomněla?

To snad ani ne. Ve všech kolekcích se najde kousek, se kterým s odstupem času spokojená nejsem, ale také model, který si oblíbím, a pomocí modifikací pak používám v další tvorbě. Myslím, že oboje k vývoji patří.

Absolvovala jste bakalářské i magisterské studium na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Jak na něj vzpomínáte, co vám škola dala nejdůležitějšího?

Vzpomínky na studia mám smíšené. Hodně bych toho v době, kdy jsem tam studovala, změnila. Dnes už je to snad lepší. Studenti se dostanou i do světa, mají více možností, než to bylo za nás. Jelikož byl náš obor v té době ještě hodně mladý, vyvíjeli jsme ho tak nějak přímo my, studenti. Ale abych nebyla jen kritická, tak musím říct, že naprosto úžasné je na této škole propojení všech studijních oborů fakulty multimediálních komunikací. Už její název to napovídá. Seznámili jsme se tak s budoucími režiséry, kameramany, grafiky, fotografy, produkčními („markeťáky“) a dalšími profesemi. Mám tedy spoustu známých a kamarádů z různých oborů, na které se mohu obrátit, když něco potřebuji. A to je v dnešní době k nezaplacení.

Za sebou máte i spolupráci s jinými návrhářkami – Radkou Kupkovou či Monikou Drápalovou. Jak se vám s nimi pracovalo? Přeci jen dvě jiné návrhářky, dva jiné přístupy.

Dá se říct, že u obou jsem byla na stáži. Radka i Monika jsou úplně jiné, každá má odlišný styl, a tak jsem u obou získala cenné zkušenosti.

Jelikož jsem byla u Moniky teprve ve druhém ročníku a u Radky ve třetím ročníku vysoké školy, tak jsem si ještě pořádně nedokázala představit, co všechno bude znamenat se tímto oborem živit. Díky zkušenostem, které jsem u nich získala, jsem byla alespoň částečně připravená na to, co mě čeká. A za to jim oběma děkuji!

Jak vzpomínáte na začátky své kariéry? Několikrát jste se zúčastnila akce Fashion Point Praha, nakonec jste byla i dvakrát nominovaná na titul Talent sezony. V roce 2007 jste získala na Prague Fashion Week 2. místo v soutěži junior…

Bylo to krásné, bezstarostné a zábavné. Dnes už musím nad módou přemýšlet trošku jinak. Ovšem rozhodně bych se chtěla na přehlídková mola opět vrátit.

Své kolekce momentálně představujete v rámci Grace´n´Glamour. Uvidíme vás na této prodejní výstavě i letos v červnu?

Ano, určitě mě tam opět uvidíte. V posledních dvou letech je to jediná prodejně-výstavní akce, kde mě můžete potkat. Účastním se jí již od začátku, je to výborná možnost, jak na vysoké úrovni prezentovat svoji tvorbu.

Kde se kromě Grace´n´Glamour dají zakoupit vaše modely?

Mé modely můžete zakoupit v butiku Mona v Týnské 15 na Praze 1. Na webu pak na mých stránkách www.iveta-pecuchova.cz nebo na portálu Fler.cz pod IP Fashion. Showroom zatím nemám, ale je teď v jednání. Snad budete mít brzy možnost mě navštívit i tam…

Můžete prozradit, jaká bude vaše další kolekce?

To bych si zatím nechala pro sebe. Ale jedno můžu prozradit, a to sice, že bude v duchu Ivety Pecuchové.

Třetí událost Grace´n´Glamour, na které můžete mimo jiné zakoupit i oděvy Ivety Pecuchové, proběhne v termínu 15. 6. 2013 v hotelu Thalia. O dalších podrobnostech vás budeme samozřejmě informovat.

Foto: Archiv návrhářky