PETITEÉ: Nová kolekce opět v něžném provedení

/ Redakce

Před nějakou dobou jsme měli tu čest vám představit mladou nadějnou návrhářku s úžasným citem pro ženskost Petru Pitelkovou tvořící pod značkou Petiteé. Také jsme vám slíbili, že se k její tvorbě vrátíme a proto jsem pro vás Petru vyzpovídala a zjistila, co v poslední době dělala a jakým směrem se hodlá vydat dál.

Na podzim loňského roku pustila do oběhu novou kolekci velmi rafinovaně řešených společenských šatů, o kterých jsme se rozpovídaly víc, a to v níže uvedeném rozhovoru. V této kolekci pracovala převážně s vrstvením a různorodými materiály. Kolekce  Recycling 2012 vznikla na základě propojení obalů na oděvy a košilových dílů. Na jaro připravila Petra Pitelková kolekci šatů a sukní, které uvedla do prodeje koncem března.

Já osobně jsem unešená z poslední větší kolekce pod názvem Core! Mírně futuristické, ale stále nositelné kousky v převážně bílé barvě doplněné o červené a kávové elementy mě uchvátily natolik, že jsem se okamžitě stala majitelkou jednoho z nich!

Avšak jejím nejnovějším počinem jsou netradiční svatební šaty…

V jakém duchu se nese tvá nová kolekce??

Nová kolekce se nese v duchu lehkosti a pohodlí při společenských událostech, které přicházejí v podzimním a zimním časem…

Jaká byla hlavní nálada, která tě při její tvorbě ovlivnila??

Mojí prvotní myšlenkou bylo vytvořit takové šaty, které by se daly nosit jak na plesy, tak večírky a jiné společenské události, při kterých je důležité cítit se elegantně a zároveň pohodlně a originálně. Proto vznikla kolekce šatů, v kterých se dá tancovat celý večer, aniž by vás jakkoliv omezovaly v pohybu a při tanci. Výhodou je také možnost, kombinovat šaty s pásky, doplňky a botami díky jejich jednobarevnosti, která převládá na většině modelů.

Kde si tentokrát čerpala hlavní inspiraci??

Při vytváření této kolekce jsem se inspirovala převážně podzimní atmosférou, proto převládají podzimní zemité barvy. Zároveň jsem chtěla, aby byly šaty vzdušné a nositelné.

Které materiály a barvy si tentokrát použila jako stěžejní??

Vybrala jsem převážně podzimní, teplé barvy, jako jsou oranžová, khaki, vínová, hnědá, tělová a doplnila je krajkou a sametem, který byl použit na límce některých modelů, dále na pásky, které mohou být součástí šatů, nebo se dají nosit samostatně s jinými modely. Stěžejním materiálem je opět jemný tyl, krajka, samet a koženka, která je použita na páscích a límcích.

Změnila nebo inovovala jsi nějak způsob a kvalitu zpracování??

Způsob práce na samotných modelech se nijak neliší od ostatních kolekcí. Šaty se opět zakládají na jednoduchosti střihů a strečových materiálech, které se snadno přizpůsobí tělu. Inovací jsou doplňky v podobě pásků, které oživují jednotlivé modely a zároveň zvýrazní dámskou postavu.

Je některý z modelů hlavní, od něhož se odvíjí ty ostatní nebo je každý model v kolekci sám za sebe??

Který je hlavní model této kolekce se přesně říci nedá, spíše jsem rozvíjela práci s materiálem pomocí řasení a použila asymetrické střihy. Dalo by se říci, že spojovacím prvkem v kolekci je dodržení dámské siluety, a sice zvýrazněním pasu, které je viditelné téměř na všech modelech. Pomocí pásků, které jsou všity v pase nebo na bocích, lze vytvářet různé varianty a možnosti nošení šatů. Takto variabilní jsou například tmavě modré a hnědé šaty. 

Použila jsi kromě své obvyklé techniky dotváření modelů na krejčovské panně ještě nějakou jinou- specifickou či novou??

Novou techniku jsem nepoužila. Spíše jsem rozvíjela varianty střihů, které jsou více asymetrické a pracovala s vrstvením materiálů, tak jako obvykle.

Když jsme spolu mluvily naposledy, ukazovala jsi mi, že se budeš pouštět i do navrhování a výroby doplňků. Můžeme se na nějaké těšit již v této kolekci??

Ano, pro tuto kolekci bylo speciálně navrženo několik pásků, kterými lze šaty oživit. Pásky jsou zhotoveny z koženky, sametu, krajky a tylu a zdobí je květinové aplikace, které jsou ručně našívány, proto je každý pásek originál. Pásky se dají nosit i k jiným oděvům, například k letním tunikám nebo sakům. Doplňkům v podobě pásků se budu věnovat i nadále při vytváření dalších kolekcí, k vidění budou v jarní a letní kolekci.

Který kousek z kolekce je tvůj srdcový, nejoblíbenější??

Nejoblíbenější kousek… asi tmavě modré šaty, které se doplňují s oranžovým sametovým páskem a dvoubarevné šaty s tělovým vrškem a hnědou sukní, to jsou mé dva nejoblíbenější.

Všechny nové kolekce představila na webových stránkách www.petitee.com a vybrané modely je možno zakoupit.

Autor: Bára Bezděková

Foto: Archiv návrhářky