Petiteé, velký talent skrývající se za “malým” jménem

/ Redakce

Za značkou Petiteé stojí mladá, energická a velmi milá slečna jménem Petra Pitelková.

Petra vystudovala několik oděvních škol, mezi které patří například SPŠO v Praze nebo TU v Liberci obor Textilní a oděvní návrhářství. Pod touto značkou tvoří své kolekce od roku 2011 a jedná se výhradně o dámskou módu. Největší zastoupení mají šaty, ale i sukně, trička a kalhoty. Ve své tvorbě se zaměřuje především na limitované kolekce oděvů, které mají svůj osobitý styl co se týče návrhů, střihů a zpracování. Pracuje převážně s tylem, krajkou a úplety. Nejprve vznikne návrh, poté střih a nakonec jedinečný kousek. Šaty z její dílny vznikají jako originály. Látka se aranžuje a pracuje se s ní přímo na krejčovské panně, tím není možné zhotovit další kus naprosto stejný, a proto jsou její modely jedinečné. Při tvorbě klade také důraz na komfort a eleganci při nošení. Šaty jsou často jednoduchého střihu, jednobarevné a dají se tak lehce kombinovat s výraznými šperky či doplňky. Petiteé má za sebou již několik módních přehlídek a spolupracuje i jako stylistka.

Její kousky je možné si zakoupit na Fler.cz, zkontaktovat jí můžete přes její FB profil Petiteé nebo shlédnout její nové stránky www.petitee.com.

Dokonce máte i možnost se s ní osobně setkat v rámci takových akcí jako je Holešovice Fashion Market. Já sama jsem si od ní pořídila už několik kousků a jsem naprosto nadšená. Měla jsem možnost zaujmout okolí během Prague Fashion Weekendu, na který mě Péťa oblékala a za to jí velmi děkuji!

Otázky pro Petiteé:

Jak jste se vlastně dostala k módnímu návrhářství, chtěla jste vždy být designérkou?

Odmalička jsem ráda malovala a chtěla jsem být dlouhou dobu malířkou. Navštěvovala jsem kurzy kreslení a pak, když přišlo rozhodování kam na střední školu, tak jsem vybírala hlavně podle toho, kde se hodně kreslí a tak jsem se dostala na oděvní průmyslovku, obor návrhářství. Postupem času mě navrhování začalo bavit čím dál tím více a chtěla jsem u toho už zůstat.

Kde a jak si vybíráte materiály? Jakým způsobem s nimi nejraději pracujete?

Materiály zatím vybírám ve vybraných obchodech v Praze, ale chystám se na nákup látek do zahraničí, kde jsou určitě mnohem větší možnosti. Při výběru koukám hlavně na složení. Je pro mě důležité, aby byl materiál příjemný na dotek a také, aby se mi s ním dobře pracovalo. Nejraději aranžuji látku na krejčovskou panu a zkouším různé varianty. Často tak vznikají nové nápady, které pak dále rozvíjím. Je to takový proces. Někdy jsem sama překvapená, co z toho nakonec je.

Jaké módní proudy jsou vám nejbližší?

Co je mi nejbližší se nedá přesně definovat. Snažím se především o vlastní vyjádření, kde hraje velkou roli výběr materiálů, které mám ráda spíš jednobarevné, lehké, vzdušné… V mých modelech se odráží jednoduchost, elegance, čistota, romantika, vše se propojuje, je to takový mix.

Odkud čerpáte inspiraci k novým kouskům? Máte někdy inspirační krizi a pokud ano, tak jak na ní vyzrajete?

Inspiraci čerpám hlavně z okolí. Inspirují mě lidé, příroda, ale i filmy a cestování. Tvůrčí krizi, kdy mě nic nenapadá, mívám docela často. To je pak nejlepší odložit tužku a nechat to na později. Nemá cenu se do něčeho nutit, pak práce nestojí za nic.

Kolik času denně věnujete tvorbě návrhů a modelů samotných a co nejraději tvoříte?

To je různé, když mám zrovna dobrý nápad, tak začnu kreslit a trávím u toho několik hodin. Pak si modely zkouším na krejčovskou panu. Samotné šití je pak časově hodně náročné, to trvá jeden model i  několik dní. Někdy to dělám i obráceně, nejprve vytvořím model a pak až návrh. Momentálně nejraději tvořím dámské šaty. Chystám i kolekci plesových a společenských šatů. Ráda si hraju s materiály a tvary. Do budoucna bych ráda vyzkoušela různé techniky tisku.

Co říkáte na úroveň české módní tvorby v dnešní době? Chybí vám na našem trhu něco?

Myslím, že úroveň českých designérů a návrhářů stále roste a talentovaných lidí stále přibývá. Bohužel mi ale přijde, že mladí tvůrci tu nemají dostatečný prostor a podporu na prezentaci své tvorby, proto se často stává, že se o těchto talentovaných lidech nikdo moc nedozví, protože nemá jak, což je veliká škoda. Otázkou ale zůstává, zda mají lidé v České republice dostatečný zájem o design a  módu, protože podle toho, co vidím často na ulicích, se obávám, že slovo „styl“ většině lidí nic moc neříká a to je základ, od kterého se vše ostatní vyvíjí. Bez stylu a zájmu veřejnosti to půjde dopředu pomalu, proto doufám, že se to do budoucna bude zlepšovat čím dál tím více a bude radost se po ulicích procházet.

Jaké jsou vaše ambice v oboru do budoucna?

Do budoucna bych si přála, aby  se ženám mé modely líbily, rády je nosily a cítily se v nich pohodlně, protože pokud se člověk necítí pohodlně, pak to také ovlivňuje jeho náladu a sebevědomí. Ráda bych se také zaměřila na tvorbu menších kolekcí a časem bych si  chtěla zařídit svůj ateliér a showroom, kde bych je chtěla prodávat. Pokud se to takhle podaří, tak budu moc šťastná.

Jak obsáhlý je a jak vypadá váš šatník? Máte nějaké kousky, na které jste obzvlášť pyšná?

Ačkoliv jsem návrhářka, tak mám pouze jednu skříň s oblečením a zatím mi to stačí. Nejsem moc náročná. Můj šatník obsahuje hlavně saka a džíny. Za svůj nejlepší kousek považuji podzimní kabát ze second handu, který má tmavě šedivou barvu a krásný geometrický střih. Na značkové věci si moc nepotrpím, spíš vyhledávám zajímavé a nápadité kousky, které pak různě kombinuji.

Který ze světových návrhářů je vám svojí tvorbou nejbližší, obdivujete někoho?

Oblíbených návrhářů mám spoustu. Nemám vyhraněný styl a můj vkus se neustále mění, momentálně se mi moc líbí Alexander Wang, Asher Levine a Ellie Saab, ti mají nádherné věci!

Co bylo zatím vaším nejúspěšnějším počinem?

Nemohu asi přesně říci jeden nejúspěšnější počin. Za úspěch považuji to, že mám možnost dělat práci, která mě především hrozně baví a nedokážu si představit bez ní být. Stále se ale učím nové věci, pracovat s materiály a rozvíjet svou tvorbu po všech stránkách. Úspěchem jsou zatím mé přehlídky a spokojené zákaznice, které mé věci rády nosí. Budu moc ráda, když budu pokračovat tímto směrem a stále se zdokonalovat a rozvíjet se. Je to ale ještě dlouhá cesta…

Jak vlastně vznikl název Petiteé? Ve Francouzštině toto slovo znamená “malý”, má to pro vás nějaký konkrétní význam?

Název Petiteé vznikl docela spontánně. Použila jsem písmena ze svého jména a příjmení. Znělo to docela hezky, až pak jsem zjistila podobnost s francouzským významem slova, ale nějak mi to nevadilo, je to dobře zapamatovatelné.

Jak se nejraději oblékáte vy sama?

Já se nejraději oblékám jednoduše. Mám ráda tlumené barvy jako šedivou, meruňkovou a pudrové odstíny. Ráda kombinuji jednoduché kousky s výraznými doplňky. V mém šatníku převládají hlavně saka, džíny, tílka a kožené bundičky. Dávám přednost pohodlí a eleganci. Pak si také potrpím na hezké šaty, které někdy není jednoduché sehnat.

Co považujete za největší módní faux- pas?

Asi mastné vlasy a celkově neupravený, zanedbaný vzhled. To nechápu.

Co na vaši vášeň říká přítel?

Můj přítel je z úplně jiného oboru. Myslím, že módu moc neřeší a nesleduje ji, je sportovní typ. Ale musím říct, že mě maximálně podporuje a se vším mi pomáhá, za to jsem mu opravdu moc vděčná!

0 Comments

    Leave a Comment