MBPFW byl letos opravdu bohatý na zahraniční hosty, mnohdy i hvězdy světového formátu. Prahu přijeli navštívit a svou přítomností podpořit například Jessica Michault a Guillaume Roujas, zástupci Nowfashion.com, nechyběl Adam Katz Sinding, proslulý fotograf pouličního stylu pracující pro Style.com.

A stejně tak přijala pozvání do české metropole německá blogerská dvojice David Kurt Karl Roth a Carl Jakob Haupt, jejichž koníčkem a prací na plný úvazek se stal pánský módní blog Dandy Diary. Ještě před tím, než jsem se s blogery setkala osobně, připravila jsem si pro ně několik otázek, jejichž odpovědi by pro vás čtenáře mohly být zajímavé.

Ale čím více informací jsem o klucích zjišťovala, tím více jsem si začínala říkat, jestli má moje příprava smysl. Z dohledaných obrázků, videí i textů mi totiž začínalo být jasné, že s takto bláznivými střelami, které si na zahradě “potají pěstují magické houbičky” a pořádají či vyhledávají nejbláznivější párty, stejně moc dlouho krok neudržím.

1d386dde2d1167bcc4b4c2d7bc5c7022

Teď už vím, že jako budoucí psycholog jsem se nechala stáhnout světem internetu a sociálních médií, který mi vnukl hromadu obav, předsudků a zbytečnou úzkost.

David a Jakob jsou ve skutečnosti neskutečně inteligentní mladí muži, kteří bez dlouhého zamýšlení odpověděli velice pomalu na každou moji rychlou otázku. Třeba ta první mířila na dobu a důvod založení blogu. “Blog jsem založil sám jako součást závěrečné práce na univerzitě, a to už bude asi tak šest let zpátky. V té době nebyly žádné kvalitní pánské blogy, takže jsem se snažil zalepit díru na webu,” uvedl David. O dva roky později se k němu přidal kamarád a vystudovaný politolog Jakob, se kterým se začali pouštět hned do několika projektů.

Neznalost českých blogů i českých módních návrhářů přisuzují velké jazykové bariéře. Tu se snaží alespoň u svého blogu odstranit tím, že jej nabízí čtenářům nejen v německé, ale také anglické verzi. Neberou se vlastně ani jako blog, ale spíš komunita, subkultura, odlišně smýšlejících lidí, píší o módě, společnosti i kultuře. Podíleli se na navrhování kalhot pro německý October fest, ale na spolupráce mají vlastní názor, nechtějí za žádnou cenu vypadat prodejně. Přitom by podle nich bylo super, kdyby dalo několik světových návrhářů hlavu dohromady a vytvořili jedno zajímavé dílo, kolekci či výstavu.

dandy diary

Zajímavou diskuzi jsme rozvedli na téma tištěných časopisů a onlinu. Tištěné módní časopisy třeba kluci už několik let vůbec nečtou a vypadá to, že je ani neuznávají. “Nebude to mít dlouhé trvání a tištěné magazíny zcela zmizí ze světa,” uvedl radikálně Jakob a David dodal: “Představte si chytré brýle, v nichž se vám budou promítat nejnovější informace z módního světa, sluchátka informující vás o posledních přehlídkách. Možná už ani nebudeme muset listovat, klikat na myš a bude stačit mít jen otevřené oči. Tak takhle by to mohlo vypadat za několik let.”

“Jsme naprosto fascinováni tím, jak dokázal internet změnit naprosto celý módní svět, módní průmysl jako takový. Vemte v potaz blogy (na které si může každý psát co chce, kdy chce a okom chce, panuje na nich naprostá svoboda slova, a proto to děláme i my), živé přenosy z přehlídek, internetové obchody a v neposlední řadě sociální média.

Máme rádi nás Facebook a denně jej aktualizujeme, ale v posledních měsících vidíme obrovský nárůst popularity Instagramu, což nás nutí přemýšlet jinak. Lidé už nechtějí jen surové informace, chtějí vědět co snídám, co dělám ve volném čase, kdy jdu spát. Je to vážně naprosto šílené! Hlavně ať je to hned, to jde hezky vidět na fotkách z chytrých telefonů, které jsou pořízeny během přehlídky. Každá fotka je jiná, má atmosféru a zachytí daný model v odlišném úhlu pohledu. Tím je Instagram krásný.”

8537093dc672917f68a01a0083397412

Kluci sice nemají moc volného času, ale když už nějaký mají, tráví ho cestováním, účastní se týdnů módy a setkávají se s novými lidmi. “Nejvíc mám rád asi Londýn a Tokio, to jsou mí favorité, ale také jsme se začali velice aktivně zajímat o oblast východní Evropy, v minulých měsících jsme například navštívili Ukrajinu a Kiev Fashion Days, mnozí návrháři nás nadchli”, řekl David.

Nechala jsem je i zamýšlet se nad tím, co bude za deset let, budou stále blogovat nebo si najdou jinou oblast zájmu? “Móda jako taková a prostředí, ve kterém se pohybujeme, nás baví. Ale za deset let? Jak to máme vědět, když vezmeme v potaz, že před deseti lety blogy o módě neexistovaly, kdo ví co bude za deset let, je to hodně dlouhá doba a mnohé se změní. Ale dokud to bude možné, chceme dělat to, co nás baví a tenhle druh činnosti to rozhodně je!”

Web: http://dandydiary.de/

Facebook:https: //www.facebook.com/dandydiary.de

Twitter: @dandydiaryiii

Instragram: @dandydiary

Foto: Iconiq.cz, Facebook, Pinterest; The Emblem Hotel