Myslím, že málokdo z nás tipoval, že po loňském otevření výstavy Marilyn Monroe ve Florencii, kterou připravilo muzeum renomované obuvnické rodiny Muzeo Salvatore Ferragamo u příležitosti 50. výročí hereččiny předčasné smrti, která trvala až do ledna tohoto roku, se dočkáme naprosto shodné akce i tady u nás, přesněji v Praze.

A proč právě Salvatore Ferragamo? Odpověď je jednoduchá, Marilyn (vlastním jménem Norma Jeane Mortenson) výtvory tohoto proslulého mistra ručně šité obuvi naprosto zbožňovala a vlastnila hned několik desítek párů bot jednoduchého designu doplněné o jehlové podpatky.

Výstava, kterou pořádá společnost Armentano ve spolupráci se Správou Pražského hradu a Museo Salvatore Ferragamo, nabídne celou řadu kultovních předmětů, k vidění bude 30 párů bot a téměř 50 modelů z hereččina šatníku, které jste mohli zahlédnout v nejslavnějších filmech, v nichž účinkovala. Dále budou představeny modely z jejího osobního života nebo ty, které oblékala na veřejnosti.

Během celé akce dojde k prolnutí dvou různých uměleckých oborů – fotografie a filmu. Expozice je sestavena ze sbírek soukromých sběratelů z celého světa, dosud nepublikovaných fotografií, obálek magazínů, úryvků z jejích deníků či poezie. Navíc ale bude doplněna klasickými i současnými díly zobrazujícími ideál ženské krásy.

Již za necelých čtrnáct dní, přesněji 30. května se otevřou reprezentativní prostory Jízdárny Pražského hradu, kde bude výstava s názvem Marilyn k vidění až do konce září. Shlédnout ji budete moci každý den od 10h do 18h, základní vstupné činí 240 Kč, snížené 120 Kč.

20. září se výstava definitivně uzavře a její další počínání se přesune do Tokia, kde završí koncepci mezinárodní putovní přehlídky. Vypadá to, že příběh a poselství Marilyn Monroe pokračuje po mnoha letech i nadále.

Další informace najdete na oficiálních stránkách http://www.marilynprague.cz/.

Foto: Facebook.com