Na jaře loňského roku bylo v centru Prahy (Karolíny Světlé 19, Praha 1) otevřeno DESIGN BISTRO&SHOP No. 19, místo s tzv. “jinou” atmosférou a “jiným” jídlem, kde se setkávají především kreativní lidé.

“Projekt ZÁSTĚRKA je další formou rozšíření koncepce stolování v moderním pojetí, o kterou se v Bistru snažíme. Myslíme si, že používání zástěry je pro její účelnost stále aktuální a že si tenhle kousek oděvu, právě nyní v době gastronomické renesance, zaslouží moderní interpretaci,” říká spolumajitelka DESIGN BISTRO&SHOP No. 19 a zároveň i spoluautorka projektu Kristina Netíková.

Ke spolupráci na projektu byli vyzváni přední návrháři, kteří se s vervou sobě vlastní do vytváření zástěr pustili.  “Všem osloveným návrhářům jsme s Kristinou nechaly volné ruce v tom, jak zástěrku pojmou, jaký zvolí střih, materiál a styl. Je tak velmi vzrušující sledovat, jak se autorský rukopis každého z nich odráží i v tomto kusu oblečení a co pro ně zástěrka asociuje,” dodává k projektu druhá z autorek Lucie Pavlásková.

Svou zástěrku představil už Jakub Polanka, který na ni pracoval společně s Olo Křížovou, dále duo Chatty, které zvolilo zástěrku vyrobenou z džínoviny. Martina Malá tvořící pod značkou Belka vytvořila černou plátěnou zástěru s odepínacím poutkem na zavěšení utěrky a malou kapsičkou, která se zavazuje do velké mašle za krkem. Miro Sabo vytvořil multifunkční unisex zástěru z příjemného materiálu, která má čtyři praktické kapsy a díky volně upevněnému pásku lze zástěru v pase libovolně nařasit.

Zástěrka Pavla Ivančice

Zástěrka Pavla Ivančice

A nyní přichází na scénu zástěrka od Pavla Ivančice, který tu svou pojal vskutku sladce. Sladká barva, rozkošné lemování, srdce na to správném místě, to je pojetí, které se musí každému muži líbit. Denisa Nová zvolila spíše praktický vzhled své zástěry. Do této zástěry čistě bílé barvy a v délce ke kotníkům se zahalí každý jakékoli výšky i šířky.

Zástěrka Denisy Nové

Zástěrka Denisy Nové

A kdo nás čeká dál? Dle dostupných informací by to měla být vítězka letošních cen Czech Grand Design Monika Drápalová. Tak uvidíme, jak ona tento praktický kuchyňský módní doplněk pojme.

Foto: Archiv firem