Paris FW: Margiela, Rochas, Vionnet a Van Noten

/ Redakce

Středeční den byl na pařížském Fashion Weeku opravdu nabitý k prasknutí. Na mole představily se svými kolekcemi značky Maison Margiela, Rochas,Vionnet a Dries Van Noten, a bylo se na co dívat.

Screen shot 2015-10-01 at 11.09.06 AMUvolněný Maison Margiela
Svou druhou kolekci pro Maison Margiela předvedl včera v Paříži showman a skandalista John Galliano a rozhodně tím svou pověst nijak neodhodil. Glam rock stříbrný make-up korespondoval se zrcadlovým molem a skvěle podtrhl androgynní část kolekce, kde se vyjímala síťovaná trička, sukně a kabáty s nezačištěnými okraji a jakoby hala bala nalepené kamínky a ozdoby, které budily dojem, že se každou chvíli odloupnou. To vše ještě podpořily do průsvitné fólie zabalené ruce a nohy dodávající až trochu morbidní náladu. Na pařížském Fashion weeku se tak včera ráno smazala jakákoli genderová různorodost a tělesná identita, což zvedlo Paříž ze židlí. Ve druhé části přehlídky se projevila Gallianova láska k japonským Gejšám, kterým na záda lany připevnil kabelky, vlasy ozdobil opět fólií a na výšivku, která se z dálky zdála famózní, požil svírací špendlíky a nýty.

Screen shot 2015-10-01 at 11.09.49 AMŽenský Rochas
Módní dům Rochas se v kolekci SS16 pustil do hry lesku a matu, výšivek i brokátu, krajky a také transparentních materiálů odhalujících opravdu hodně. Modely působily ženským, sem tam až dívčím dojmem, aby pak nabraly na síle a demonstrovaly luxus a sílu v podobě dámských obleků. Převážně pastelové barvy působily svěžím dojmem a hravé potisky evokovaly jarní optimismus. Podle mého názoru se jedná o skvělou kolekci, které není co vytknout.

Screen shot 2015-10-01 at 11.07.30 AMNěžná Vionnet
Francouzský módní dům Vionnet si v kolekci SS16 pohrává s texturami, pracuje se základními barvami jako je bílá, béžová a černá, které sem tam protne bledě modrou, vanilkově žlutou nebo lehoulince růžovou. Výsledkem je svěží barevnost, která koresponduje s neskutečně ženským oblečením. Šaty, tuniky a kabátky dávají vyniknout ženským tvarům, ale nijak je nezdůrazňují, působí proto až éterickým dojmem. Je to zkrátka perfektní kolekce dodávající ženám sebevědomí a styl.

Screen shot 2015-10-01 at 11.08.21 AMOkouzlující Dries Van Noten
Belgický designér Dries Van Noten byl dalším, do se ve středu představil milovníkům módy v Paříži a ani on rozhodně nezklamal. Jeho pojetí jarní a letní sezóny 2016 je hravé a nechybí mu punc luxusu. Kombinuje převážně zlatou, růžovou a petrolejově modrou barevnost, což je odvážný počin, který by se nemusel vyplati, zvláště když se nebál přidat ještě fialovou a modrou v detailech, ale naštěstí to vyšlo a je to skvělé. V kolekci vynikají pouzdrové sukně, podprsenkové topy, které návrhář obléká nejen pod transparentní košile, ale dokonce i na ně. Když jsem si kolekci prohlížela, dýchla na mě tak trochu atmosféra padesátých let v Hollywoodu, kde ženy byly odvážné a vynalézavé, chtěly se líbit a byly své.