Paříž zahalily volány, chaos i klasika

/ Redakce

Fashion Week v Paříži je v plném proudu a my se podíváme na jedny z prvních kolekcí, které nás zaujaly. Budou to řady na jaro/léto 2014 od britského provokatéra, belgického revolucionáře a relativního nováčka, který pokračuje v jednom z nejvýznamnějších módních domů.

Gareth Pugh

Mladý, ctěný a provokující absolvent slavné univerzity Central St. Martins, Gareth Pugh, prezentoval svoji první kolekci v roce 2006. Přesto už na jeho přehlídku čeká módní obec se stejným napětím jako na domy s historií.

Tentokrát se dočkala šoku. Jako první model vyšly tyrkysové šaty s nafialovělou obrovskou helmou z peří. To je pro Garetha Pugha, proslaveného temnou estetikou, velmi neobvyklé. A co víc – tyrkysová se v kolekci objevila hned několikrát, mimo ní pak už jen bílá, šedá a černá. Stejně tak se tam ale objevily i Britovy klasické prvky. Lesklý latex a kůže, ostře řezané tvary, výrazná silueta, naddimenzování přirozených tvarů (ramena) nebo šokující doplněk (tentokrát právě „klobouky“). Po začarovaném lese na podzim/zimu 2013 se však Pugh hodně umírnil.

Dries Van Noten

Jeden z designérů, bez kterých by se dějiny módy možná odvíjely jinam, člen antverpské šestky a zástupce směru antimódy Dries Van Noten s novinkou neustupuje od svých zvyklostí. Nadále pokračuje v kolážích různých druhů oblečení různých stylů, které však vždy musí fungovat i samostatně.

V poslední kolekci se Van Noten pro inspiraci vydal do 20. let, tentokrát až do 19. století. Krajky, balonové rukávy, potisk jakoby malovaných květin či zlaté ornamenty kontrastují s romskými volány, plisováním a bombery. Je to harmonie v chaosu, jedna linka v několika vrstvách.

Guy Laroche

V odkazu francouzského návrháře Guye Laroche, který si svůj dům založil v roce 1957 a jehož prvním spolupracovníkem byl i slavný Valentino Garavani, pokračuje již pět let Marcel Morongiu. Larochovy klasické chic kostýmky a šaty ve výrazných barvách ale přetváří v temnější a dravější varianty. Nejnovější řada na jaro/léto 2014 pak čerpá ze starých sci-fi filmů, například i kultovního Metropolis. Mimochodem zrovna tento snímek je snad jedním z nejoblíbenějších mezi návrháři, inspiroval se jím i Ricardo Tisci při tvorbě Givenchy Couture S/S 2012.

Marcel Morongiu jako obvykle vytvořil klasiku s určitým přesahem. Proto mají kalhoty vykousnutý pasový límec a bílá košile posunuté zapínání, proto modelka k zvlněné kancelářské sukni oblékla mikinu. Drobných volánků je pak v kolekci ještě víc, objevují se na modelech evokujících úbor na charleston. Velkou roli hrají i záhyby, které ač nijak převratně, na topech tvoří příjemné sklady. Dobrý je pak i grafický potisk či vajíčkové siluety některých ze společenských šatů.

Foto: WWD