Patnáctiletý Designblok přivítá patnáctileté A.F. Vandevorst

/ Redakce

Festival Designblok i značka A.F. Vandevorst slaví 15 let. Na mole designblokového fashion weeku se známé belgické duo ukáže v neděli, po celou dobu bude mít obchod v obchodě SIMPLE.

Před pár dny skončil maraton české módy Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend 2013, za pár dní začíná festival Desigblok, který má vlastní formu fashion weeku. Pokud stále ještě tápete, vše se dozvíte v našem přehledu módních akcí podzimu. Ale ve zkratce: Designblok Premier Fashion Week chce prezentovat zejména talentované studenty UMPRUM, zavedené české návrháře a zajímavé hosty ze zahraničí.

Jednomu z nich se budeme věnovat teď. Jde o belgickou značku A.F. Vandevorst, která už tak měsíc koluje českým módním internetem jako podzimní bomba.

A.F. Vandevorst je kód pro manželskou dvojici An Vandevorst a Filipa Arickxe. Seznámili se už na škole Royal Academy of Fine Arts v Antverpách, kde se rodí nové avantgardní osobnosti a směry, které následně ovlivňují celý módní průmysl. Mimo jiné i třeba člen podstatné skupiny Antverpská šestka, Dries Van Noten, v jehož značce An Vandevorst asistovala prvních šest let fungování, tudíž v letech 1991 – 1997. O rok později už se svým spřízněným spolužákem založila podnik vlastní. Mluví se také o tom, že je Van Noten psychicky i finančně podpořil.

Kromě základní linie značka momentálně nabízí i dostupnější A.FRIEND, obuv Fetish, spodní prádlo Nightfall a šperky Relics.

Umění a nemocniční prodej v SIMPLE

Duo často propojuje módu s uměním, a to jak z hlediska obsahu, tak i formy. Jeho kolekce se vyznačují zajímavými střihy často vycházejícími ze základních košil či uniforem a prací s materiálem a jeho kontrasty. Oděvy jsou určeny pro silné ženy. Přestože prezentace kvůli dramatickému stylingu často přechází až v divadlo, drtivá většina modelů se dá běžně nosit.

Za dlouholetý zdroj pak An a Filipovi slouží postava konceptuálního sochaře Josepha Beuyse. Z jeho výstav, které An viděla jako malá se svojí matkou učitelkou umění, si zapamatovala motiv červených křížů.

Ty pak ve spojení s fascinací nemocničním prostředím obou partnerů položily základy jak vizuálům značky (logo, web, propagace), tak i speciálnímu pojízdnému obchůdku The smallest travelling store in the world. Dvojice „koncept starodávného nemocničního pokoje“ zaparkuje v pražském SIMPLE Concept Store, kde bude stát po celou dobu trvání DPFW 2013.

Pro zvané? Pro všechny? Oboje!

Jako před pár dny v Paříži, i v Praze uvidí přehlídku A.F. Vandevorst pouze pozvaní. V době internetu, videí z přehlídek a detailních fotografií už je ale vlastně dostupná všem.

Nová řada na jaro/léto 2014 není ale jen tak ledajaká. Manželé jí oslavují patnáctileté výročí své značky, tedy stejné narozeniny, jaké má letos Designblok. „Našli jsme kusy naším srdcím nejbližší a upravili jsme je do čerstvých letních verzí,“ řekl podle Style.com v zákulisí Filip Arickx. Zároveň si kolekce pohrává s motivy severní Afriky, kdy některé z modelů vypadají jako ušpiněné pískem, zatímco jiné zdobí bohaté šperky.

Závěrečnou chuťovku, kterou si dá publikum Desigblok Gala až v neděli, můžete okusit už teď v naší galerii.

Foto: WWD