Paul Poiret: Návrhář přezdívaný Le Magnifique

/ Redakce

Minulý týden jsme vás informovali o tom, že legendární módní dům Paul Poiret je na prodej. Kdo vlastně Paul Poiret byl?

Paul Poiret se narodil roku 1879 a Paříž ovládl v 10. letech 20. století, kdy Paříži nabídl teatrální orientalismus a především cestu, jak propagovat módní značku a budovat její image. V roce 1908 Paul svou kolekci představil prostřednictvím ilustrací jediného umělce a to Paula Iriba. Výsledek a samotný počin byl tak výjimečný, že vstoupil do historie jako mezník v oblasti módní ilustrace.

Rok 1922

Rok 1922

Paul Poiret svou návrhářskou kairéru započal už jako slibný žák dvou slavných salonů a to Charlese Wortha a Jacques Doucet. Stal se brzy jejich konkurencí, když si v roce 1903 otevřel vlastní salon. Vždy se snažil jít trochu jiným směrem a obracet vše naruby. Poiret ženy osvobodil od krinolín a korzetů. O totéž se pokusili i jiní návrháři, ale právě již zmiňovanou geniální propagací strhl Poiret veškerou pozornost na sebe.

Paul Poiret

Paul Poiret

Paul Poiret ustoupil od složitých střihů a držel se volné siluety. Preferoval přirozený tvar těla, štíhlou, empírovou siluetu zdobící orientální luxus. Upozadil do té doby oblíbenou paletu tlumených barev a nahradil ji výraznějšími odstíny. Dalším jeho významným počinem byla tzv. kulhavá sukně, ve které ženy sotva klopýtaly. Následovaly harémové kalhoty, oblíbené konfuciovské pláště, kimona, kokonovité pláště a africké kaftany. Pro svou tvorbu zvolil i nový způsob práce. Šaty rád tvořil přímo na modelce, aby jim navzdory jednoduchosti dokázal zachovat smyslnost, eleganci a ženskost.

67967518

Paula Poireta fascinovalo divadlo, a tak se dalo očekávat, že jeho modely se objeví i na prknech znamenající svět. Vytvořil kostýmy souboru Ballets Russes (Ruský balet) nebo pro divadelní hru Le Minaret. A právě při premiéře této hry se do hlediště posadila i Paula manželka, jeho nepostradatelná životní múza, v podobných šatech, které publikum obdivovalo i na pódiu. Paul Poiret dokázal přenést divadelní kostýmy do pařížského světa módy. Paříž během krátké doby pohltily harémové kalhoty, tuniky ve tvaru lampových stínidel či zvonů.

167015259

Paul Poiret byl rovněž nadaný malíř a své modely povznášel na umění. V roce 1911 založil školu uměleckého řemesla a tím počátky módní propagace. To, co dnes vytváří fotografové jako Mario Testino, představoval Paul Poiret prostřednictvím dokonalých ilustrací. Kresby vždy korespondovaly se stylem prezentovaných šatů do posledního detailu. U kolekce inspirované Japonskem, figuríny na kresbách připomínaly kurtizány a gejši z legendární čtvrti lásky Jošivara v Kjótu. Paul Poiret byl v podstatě průkopníkem moderna, které ho nakonec paradoxně zahubilo. Nicméně dodnes je velkou inspirací současným návrhářům a módním značkám jako Proenza Schouler, Prada, Hussein Chalayan a Rei Kawakubo.

Paul Poiret

Celý svět nyní čeká na nového vlastníka tohoto legendárního jména a na jeho budoucí krůčky, které by měly vrátit Paulu Poiretovi ztracenou slávu.

Foto: Profimedia.cz