Pilates: Cvičení, které zvládne váš stres

/ Redakce

Poslední roky pro mě nebyly úplně přívětivé, co se zdraví týká. Bolesti zad, obě ramena operována, nekončící únava a častá špatná nálada mě donutily přemýšlet o sobě samé a životním tempu, které jsem nasadila. Začala jsem pátrat po záchranném kruhu, který by mě vytáhl zpět nad hladinu.

Stejně jako mé dceři v raném dětství pomohla Vojtova metoda, snad mě pomůže ta pana Josepha Pilatesa. Pilates je metoda tělesného cvičení, která byla vyvinuta již na počátku 20. století, ale v naší zemi je známá relativně krátce. Cílem Pilatesovy metody je zlepšit kontrolu nad svým tělem, posílit jej a zlepšit jeho ohebnost. A přesně to, já hledám a věřím, že v současné hektické době v tom nejsem sama. Když si uvědomíme kolik času trávíme přikovaní k židlím, ve stresu mezi domácími úkoly, dětskými kroužky a péčí o domácnost, pak není divu, že tělo nás přestává poslouchat nebo dokonce hlasitě křičí. Po probuzení z nedávné narkózy jsem si přesně tohle uvědomila a snad se mi to podaří postupně i změnit.

Kylie Jenner

Kylie Jenner

Joseph Pilates se narodil roku 1880 v Německu. Celý život se zabýval tělesným rozvojem. Svůj cvičební systém vyvinul a propracoval během první poloviny 20. století. Věřil, stejně jako řada lékařů, že duševní a tělesné zdraví jsou spojitá nádoba a cvičení dokáže uzdravit tělo z nemoci. Přesně to je v současné době velmi žhavé téma. Nejen lékaři, ale my sami se snažíme najít lék na nemoci sami v sobě, protože právě na sebe tak často zapomínáme. Joseph byl jako dítě často nemocný, a proto sám začal hledat řešení a vyzkoušel mnohé ze cvičebních programů, nechal se inspirovat zdravotní gymnastikou a prvky z fyzioterapie.

Joseph Pilates

Joseph Pilates

Podstatou metody je cvičení na speciálních strojích, které Joseph Hubertus Pilates v průběh celého svého života vymýšlel. Nicméně cvičení Pilates lze provádět i bez těchto strojů na obyčejné podložce, ale hrozí riziko, že daný cvik nebude správně proveden. Stroje jsou výrazně preciznější a zvládnou ho tak i méně zkušení lidé. Nicméně fitness centra, která tyto stroje nabízejí nejsou všude, a proto to nevzdávejte a začněte cvičit i na obyčejné podložce, protože nějak začít je nutné. Pokud ale máte ve vaší blízkosti centrum, kde tyto stroje jsou, pak neváhejte. Toto cvičení si jednoduše zamilujete stejně jako řada známých osobností jako například módní návrhářka Donatella Versace nebo Kylie Jenner.

Donatella Versace

Donatella Versace

Pilates však není určeno pouze ženám. I muži žijí v současnosti pod velkým tlakem. Společnost od nich očekává často příliš, a i když nemají tolik shonu kolem dětí, zodpovědnosti na svých zádech nosí dost. Příkladem jim může být úspěšný fotbalista Cristiano Ronaldo, který nezvedá jen činky a neběhá po fotbalovém hřišti, ale dle instagramu velmi často dochází na cvičení Pilates, které jeho mysli uklidňuje a tělo protáhne. Udělejte to samé.

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo

Foto: Profimedia.cz