PINEIDER – dokonalost skutečných řemeslníků

/ Redakce

Historie značky Pineider se datuje do roku 1774, kdy Francesco Pineider otevřel svůj první obchod ve slunné Florencii na Piazza della Signoria. Nejdříve se Francesco zaměřil na výrobu a prodej papíru, ručně vyráběného místními řemeslníky a postupně i řemeslníky z Francie a Holandska. Francesco Pineider byl prvním mužem v Itálii, který představil tištěný zdobený papír pro dopisy.

Lidé ho postupně oslovovali, aby jim vyrobil jejich vlastní hlavičkové papíry, vizitky apod. Velmi rychle se tato značka stala hlavním brandem pro ty, kteří milují exkluzivitu, prestiž, ručně vyráběné produkty na míru, papíry s vlastní hlavičkou apod. Prostě pro ty, kteří se chtějí odlišit a mít svůj vlastní styl.

Na počátku 19. století zahájila značka Pineider výrobu luxusních psacích potřeb (pera, doplňky pro psací stůl). Dodnes patří jejich pera mezi top a často jsou oceňována cenami světového formátu. Postupně bylo nutné zařadit do nabídky i ručně vyráběné kabely, aktovky, cestovní zavazadla a další kožené doplňky, které byly exkluzivně vyráběny z vepřové kůže. Další exkluzivní záležitostí se staly ručně vyráběné obaly na knihy privátních sbírek a alb, které nesly osobní iniciály daného sběratele.

Florencie byla v 19. století vyhledávanou destinací anglických, německých a francouzských turistů a každý z nich se v obchodě Pineider zastavil a propadl kouzlu těchto výrobků. Legenda dokonce říká, že sám Napoleon při svých cestách navštívil tento obchod. A nebyl zdaleka jediný. Na svých cestách se zde zastavili i další umělci, spisovatelé, básníci jako například Stendhal, Lord Byron, Percy B. Shelley, Elizabeth Barret Browning,  Giacomo Leopardi a Charles Dickens.

Další velkou zajímavostí této historie je, že v době, kdy Florencie se stala hlavním kulturním a komerčním městem celé Itálie, právě firma Pineider vyrobila prvního ručně tištěného průvodce, fotografie a pohledy. Ambasády, ministerstva, státní správa a Savoy královská rodina se staly věrnými zákazníky obchůdku na Piazza della Signoria. Tento obchůdek však přestal zvládat nápor zakázek a své působení musel značně rozšířit. A tak v roce 1867 Pineider otevřel svůj druhý elegantní obchod ve Florencii a o pět let později, kdy se veškeré dění stáhlo do Říma, Savoy královská rodina požádala Pineider, aby otevřel obchod i v hlavním městě. Dalšího rozšíření působení se značka Pineider dočkala i ve 20. století, kdy rozšířila i svou výrobu o další produkty. Seznam vzácných zákazníků se postupně rozšiřoval o světoznámá jména jako Henry Ford, Marlene Dietrich, Maria Callas, Luigi Pirandello nebo Rudolf Nureyev.

Dnes o více než 200 let později výběr značky Pineider  znamená výběr toho nejvytříbenějšího stylu, vysoké kvality a dokonalosti umění italských řemeslníků.