Sedm let existence Česko-Slovenského plesu, to je sedm nezapomenutelných plesových nocí a sedm let budování hodnotné tradice, díky které se Češi a Slováci v jediný večer sejdou, aby si bok po boku připomněli svou společnou historii.

Česko-Slovenský ples si v očích médií a veřejnosti získal status akce s nejvyšší kulturní úrovní a vysokým celospolečenským významem. Díky tomu každoročně získává oficiální záštity prezidentů obou zemí – prezidenta České republiky pana Miloše Zemana a poprvé v historii plesu udělila záštitu i nová prezidentka Slovenské republiky paní Zuzana Čaputová.

“Ještě stále v nás doznívají dojmy a emoce z krásného večera. Máme za sebou už sedmý ročník a věříme, že šťastná sedmička našemu plesu přinese ještě mnoho dalších vydařených let. Velké díky všem našim příznivcům, účinkujícím, partnerům i ctěným hostům. Bez vás by Česko-Slovenský ples nebyl takový, jaký je. Těšíme se na Vás opět za rok”, hodnotí letošní ročník ředitel Česko-Slovenského plesu Radovan Čaplovič.

Jak je již na Česko-Slovenském plese dobrým zvykem, v rámci programu a slavnostního otevření akce nechybělo několik překvapení – prvním z nich byla skladba Bedřicha Smetany Vltava v podání hudebního seskupení Zvonkohra Košariská-Priepasné, dětí pocházejících z rodiště Generála Milana Rastislava Štefánika – jedné z osobností, které byl věnován program letošního plesu.

Hosty čekala také dvě filmová překvapení: dokument slovenského režiséra Petra Hledíka věnován průřezu stoleté historie Slovenského národního divadla, které v tomto roce slaví výjimečné jubileum a také krátký videofilm Generál Milan Rastislav Štefánik – Osvoboditel, vytvořený Vojenským historickým ústavem Bratislava u příležitosti 140. výročí narození M. R. Štefánika a 100. výročí jeho tragické smrti.

Slavnostní otevření 7. ročníku Česko-Slovenského plesu se neslo také v doprovodu tónů Písně o rodné zemi. O této kultovní skladbě zvané i Nejhezčí kout v širém světě z operety Gejzy Dusíka Hrnčířský bál se v minulosti uvažovalo jako o slovenské hymně. Na Česko-Slovenském plese zazněla z úst sólisty opery Státního divadla Košice Jaroslava Dvorského, který zastoupil svého bratra Miroslava. Ten totiž den před plesem nečekaně onemocněl a musel vystoupení zrušit. ”Velmi si vážíme, že Jaroslav na poslední chvíli přijal naše pozvání a zastoupil svého nemocného bratra. Odkazem Česko-Slovenského plesu je bratrství mezi našimi dvěma národy. Nyní náš ples obohatil zcela nový význam slov bratrská láska”, odkazují organizátoři na margo nečekané změny v programu, která se udála jen 24 hodin před akcí.

Tradiční úvodní předtančení přineslo skutečnou lahůdku pro ty nejnáročnější milovníky umění – mistrovské dílo Piotra Iljiče Čajkovského, Mariuse Petipua a Lva Ivanova Labutí jezero ve dvou exkluzivních provedeních. První z nich předvedl Balet Divadla J. K. Tyla v Plzni. Druhé baletní vystoupení ikonický duet Bílé Adagio – vrchol 2. dějství Labutího jezera odtančili první sólisté Baletu SND Olga Chelpanova a Konstantin Korotkov. Vystoupení dvojice baletních mistrů bylo zároveň věnováno jejich domovskému Slovenskému národnému divadlu, které letos slaví 100. výročí založení. Hudební poctou SND bylo také druhé vystoupení Jaroslava Dvorského, slavná neapolská píseň O Sole Mio, která je neodmyslitelnou stálicí světových operních repertoárů.

Hostům do tance zpívala celá plejáda hvězd v čele s Richardem Müllerem, Leonou Machálkovou, Emmou Drobnou, Terezou Maškovou a Martinem Chodúrem. Aktuální Česko-Slovenská SuperStar Tereza Mašková svým vystoupením uctila českou legendu Věru Špinarovou. Slovenská kapela Duchoňovci zase připomněla nesmrtelné hity Karla Duchoně u příležitosti jeho nedožitých 70. narozenin. K úžasné atmosféře na parketu přispěl také Rozhlasový Big Band Gustava Broma se smyčcovou sekcí Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Vladimíra Valoviče. Rezidenční soubor Českého rozhlasu slaví úctyhodných 80 let své existence. Celým večerem hosty provázela česko-slovenská moderátorská dvojice ve složení Michala Hergetová a Roman Juraško.

O nezapomenutelný kulinářský zážitek plesových hostů v podobě servírované galavečeře se postarala Francouzská restaurace Art Nouveau, pod vedením šéfkuchaře Patrika Bečváře, člena Národního týmu kuchařů a cukrářů a šéfkuchařky Adély Hošťákové.

Červený koberec svou krásou doslova rozzářily dámy, tradičně nechyběly topmodelka Andrea Verešová a zpěvačka Celeste Buckingham. Pozvání přijala herečka Marika Šoposká, která přišla s manželem, filmovým zvukařem Petrem Čechákem. Nechyběla Česká Miss 2013 a moderátorka TV Prima Gabriela Lašková a Česká Miss Earth 2013 a moderátorka Monika Leová. Objevila se také moderátorka Eva Perkausová, herečka a ředitelka divadla Hana Gregorová a houslistka Markéta Muzikářová. Ozdobou večera i módní policie se staly královny krásy – Česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová a Česká Miss 2015 Nikol Švantnerová dále Miss Global 2019 Karolína Kokešová a Miss Czechoslovakia 2019 Klára Vavrušková. Stejně jako každý rok, i letos měly na plese své zastoupení osobnosti ze světa sportu – bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Rosický s manželkou moderátorkou a bývalou modelkou Radkou Rosickou a česká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková s manželem, bývalým italským tenistou Fabriziem Sestini, ředitelem pro vztahy s turnaji WTA. Vzhledem k celospolečenské vážnosti Česko-Slovenského plesu, zavítali do Obecního domu i představitelé obou zemí. Pozvání přijal ministr zahraničních věcí České republiky Tomáš Petříček i první náměstek primátora hlavního města Praha Petr Hlaváček. U příležitosti 140. výročí narození generála M. R. Štefánika přijali pozvání také první slovenský kosmonaut plukovník Ivan Bella, ředitel  slovenského Vojenského historického ústavu (VHÚ) plukovník Miloslav Čaplovič a český vojenský historik a spisovatel, plukovník Eduard Stehlík.

Tradiční dobročinný příspěvek převzaly ambasadorky charity plesu Lucia Hablovičová a Martina Šmuková. Tento rok podpora putuje na konto neziskové organizace Maják n.o., pomáhající lidem s kombinovaným postižením zraku a sluchu, tzv. hluchoslepotou.

Česko-Slovenský ples se opět stal i místem upevňování vztahů na regionální úrovni. Letos akci symbolicky udělili záštity a prostor v programu dostali Zlínský kraj a Trenčiansky samosprávny kraj. Hosté si díky tomu užili koncerty umělců z daných regionů a vychutnali si tamní kulinářské speciality i vína.

Rodákem ze Zlínského kraje je významný český malíř a rytec 20. století Max Švabinský, jehož kultovní díla lze nalézt i v honosných prostorách Obecního domu. Se Zlínským krajem se pojí také jeden ze salónů budovy – “Slovácký salonek” s působivou dekorativní nástropní malbou. Právě region Slovácka leží z větší části ve Zlínském kraji.

Poctě Geniu loci Obecního domu, jeho umělecké, historické a estetické hodnotě a umělcům, kteří ji spoluvytvářeli, byla věnována i letošní květinová výzdoba a speciální objekty zdobící hlavní scénu Smetanovy síně od floristy Róberta Bartolena, aktuálního vítěze celosvětové floristické soutěže Fusion Flowers International Designer of the Year /2019. Organizátoři tak vzdali hold i českému malíři, grafikovi a designéru Alfonsovi Muchovi při příležitosti blížícího se 160. jubilea od jeho narození.

Právě v souvislosti s Obecním domem čelili organizátoři během příprav tohoto ročníku nové výzvě: “Pro vysoký zájem o vstupenky jsme se po konzultaci a udělení souhlasu od Obecního domu rozhodli vyjít vstříc přání našich hostů a zvýšit kapacitu hlavní Smetanovy síně o nové krásné prostory lóží, které byly vyhotoveny speciálně jen pro tento večer”, prozrazuje zajímavost ze zákulisí příprav ředitel produkce Lumír Mati.

Následující 8. ročník Česko-Slovenského plesu se uskuteční v pražském Obecním domě 6. února 2021.

Veškeré důležité informace naleznou návštěvníci také na oficiálních sociálních sítích na profilech Česko-Slovenského plesu:

Facebookový profil

Instagram 

kanál You Tube