Pocity jsou důležitější než trendy, říká Ela Fidalgo, vítězka MB Young Talents

/ Redakce

Iconiq dostal unikátní možnost seznámit se s vítězkou Mercedes-Benz Young Talents. Sympatická, excentrická designérka z Madridu, Ela Fidalgo, hned po příchodu do místnosti rozzářila díky svému nadšení a radosti všechny okolo a my jsme se nemohli dočkat, až ji vyzpovídáme.

V rámci týdnů módy je dáván velký prostor i mladým, nadějným designérům. Je jim udělována cena v kategorii Mercedes-Benz Young Talents. Vítěz získá nejen velkou pozornost médií, ale také možnost představit svou práci v zahraničí. Před pár týdny zvítězila ve Španělsku právě Manuela, která navrhuje pod pseudonymem Ela Fidalgo. Kolekci Work in progress představila v neděli 20. března na party magazínu proč ne?! pořádané pro Nadaci Terezy Maxové v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku.

IMG_00602

Vyhrála jsi MB Talents, očekávala jsi to ?
Vůbec! Kolekce spolusoutěžících byly opravdu překrásné. Byl to spíš sen, který se stal realitou.

Tvá vítězná kolekce byla černo-bílá. Stojí za tím výběrem nějaký příběh?
Když si představím svoji osobnost,  jsem osoba plná kontrastů. Někdy jsme šťastná, někdy smutná, tak jako je černá a bílá. Tyhle barvy jsou v jistém smyslu poetické – bílá je světlo, čistota, je éterická, kdežto černá znázorňuje sílu, temnotu a tajemství. Zkrátka tyto dvě barvy zahrnují nespočet pocitů a emocí a to je právě to, co mě na nich přitahuje. 

IMG_0221

Čím ses při tvorbě nechala inspirovat?
Nechala jsme se unášet na vlnách svých pocitů, protože ty jsou pro mne důležitější než prvoplánová konkrétní inspirace. Všechny looky se od sebe liší, jsou specifické a unikátní a každý představuje některý z mých pocitů. Kolekce se jmenuje “work in progress”, protože jsem tím chtěla vyjádřit neukončený příběh.

Slyšela jsem, že ti rodina při kompletování kolekce velmi pomohla. Hraje v tvém uměleckém životě důležitou roli?
Má rodina mi vždy byla na blízku, ale tentokrát se k ní přidali také mí učitelé, kamarádi a spolužáci, kteří mi při tvorbě byli velikou oporou a mnohdy také inspirací. Například učitelé viděli použité mopy v koši a volali na mě, ať je zkusím použít ve své tvorbě! 

Popiš svoji módu jednou větou.
Myslím, že móda popsat jednou větou nejde. Na to je moc rozsáhlá a nepředvídatelná. To prostě nejde. 

Jaká žena by měla být představitelkou tvojí módy?
Je to žena se silnou osobností, divá se dál než na materialismus a konkrétní produkt. Hledá pocity, je poetická.

Co tě teď po vítězství čeká?
Chtěla bych nejdřív dokončit tříleté studium na škole v Madridu. Pak bych se také chtěla dát do tvorby druhé kolekce, ale zatím je to pouhý experiment. Nicméně v létě jedu do Paříže na stáž k významnému návrháři. 

Chtěla bys založit svoji značku, nebo bys chtěla raději nastoupit k některému ze známých designérů?
Nevím, ale například práce kreativní ředitelky v nějaké známé značce by se mi líbila. Zatím ale nespěchám. Chci, aby vše přišlo s klidem a vlastním načasováním. 

Co bys doporučila mladým talentům, kteří se chtějí dostat do světa módy?
Ať tvrdě pracují. A hlavně ať se naučí spolupracovat. Spolupráce dělá sílu! Závist nikam nevede, to je směšné, protože ten kdo zůstane sám a bude si stát pouze na svém, tak také sám zůstane a s největší pravděpodobností také selže.

Jak jsi začala svoji kariéru v módě? Toužila jsi se vždy stát designérkou?
Ano! Vášeň pro módu mi předala moje babička, která vyšívala v jednom z nejznámějších španělských módních domů u Manuel Pertegaz. Často jsem s babičkou chodila do ateliéru, ta zkušenost mě podstatně poznamenala.

IMG_0208

Máš nějaký sen?
Těch je hodně. Když jsem byla malá, snila jsem o tom, že budu ředitelkou Newyorské galerie MoMa! (směje se). Nicméně mnoho snů se mi již splnilo, například cestování – nikdy jsem necestovala a cestovat do Prahy bylo pro mne neskutečným emocionálním zážitkem. Na Staroměstském náměstí jsem se před orlojem dokonce rozplakala!

Jaký máš názor na trendy? Necháváš se jimi ovlivňovat?
Trendy? Ty pro mě neexistují. Trendy jsou totiž komerční a nevyjadřují osobnost. Práce spousty návrhářů je založena na trendech a komerčnosti, aniž by se dívali na lidi a jejich pocity.

Tvůj styl je tak unikátní! Zdá se mi, že klobouk je tvým oblíbeným kouskem, máš nějaký nejoblíbenější?
Ano, miluji klobouky! Ale mám ráda také paruky, například dnes večer na přehlídce budu mít červenou.

Jaká je tvá nejoblíbenější barva?
Černá. Je pro mně synonymem bezpečí a domova.

Máš nějaké oblíbené (inspirativní) designéry?
Těch je opravdu hodně! Rei Kawakubo, Yohji Yamamoto, Walter Beirendonck, Martin Margiela, Issey Miyake, Bernhard Willhelm, Alexander McQueen, Vivienne Westwood, Hussein Chalayan, Watanabe, Ann Demeulemeester, Vetements Craig Green, Faustine Steinmetz, Marques Almeida … ze Španělů potom Balenciaga a Miguel Adrover, tihle mě naprosto fascinují!

Foto: Sergio Arribas