Pohodlí na prvním místě – to jsou podprsenky bez kostic

/ Redakce

Jsou elegantní, vhodné pro každodenní nošení, sport i pod šaty, kterými chcete okolí něco říci. Návrháři i designéři stále přichází s novými kolekcemi spodního prádla, ale vždy více, než daný trend je důležitý tvar a materiál podprsenky. Pokud vám nesedí, odhalí to i oversize mikina.

Pojďme ale na úplný počátek. Vraťme se zpět do doby před více jak sto lety, kdy dámy utahovaly své hrudníky do těsných korzetů. Vydržet celý den pod tímto tlakem bylo nesmírně náročné, a proto bylo zcela jasné, že přijde chvíle, kdy jedna taková žena změní pohodlí dam celého světa. Byla jí devatenáctiletá Mary Phelps Jacobs, která si jednou zakoupila nádherné šaty z lehkého materiálu. Když si je však oblékla na těsný korzet, jejich silueta vzala za své a nadšení z nově zakoupeného kousku se vytratilo. V hlavě Mary Phelps se v ten moment začal klubat geniální nápad. Pomocí dvou hedvábných kapesníků a stuhy vytvořila Mary provizorní podpěru prsou. Její blízké okolí bylo zcela nadšeno, a tak si Mary Phelps Jacobs nechala tento nápad patentovat.

24

Nový vynález byl na počátku přijat jen obtížně. Podprsenky byly velmi pohodlné, ale přesto stále považovány za módní výstřelek nehodící se do společnosti. Až první světová válka vše změnila, kdy vláda vydala nařízení, aby si ženy přestaly kupovat korzety a vyměnily je za podprsenky. Nikdo si však nemůže myslet, že by vládní byrokraté tolik dbali na pohodlí svých občanek, ale zkrátka při výrobě korzetů je třeba značné množství oceli, které bylo potřeba spíše na bojišti než pod halenkou žen.

bra-141052_L

I když Mary Phelps Jacobs je považována za výjimečnou vynálezkyni, která na svém patentu vydělala miliony, opak je pravdou. Mary na peníze příliš nedbala a raději žila bohémským životem. Svůj patent prodala firmě Warner-Brothers Corset Company za pouhých 1 500 dolarů. Skvělá investice, která přinesla firmě miliony a nám ženám nový styl v oblékání.

d180f7976085b9e1ac55ee8abf43a3ea

Každá žena má své vnady jiné, a tak jediný střih logicky nikdy nemohl stačit. Designéři i výrobci se museli posunout dál, a tak nechali vzniknout nový střihům i materiálům. Dnes si svou dokonalou podprsenku najde na pultech obchodů každá žena, s kosticí, bez ramínek, krajkové i bavlněné. Nicméně klasika v podobě podprsenky bez kostic je stále živá a aktuální.

037.00SAN.055-129.002_5

Podprsenky bez kostic milovala v minulosti například Marylin Monroe, jejíž vnady se staly doslova legendární a nenechaly chladným ani prezident USA Johna F. Kennedyho. Podprsenek bez kostic se ženy obávají, že jim dostatečně neudrží prsa vzedmutá, ale to jej omyl. Pokud najdete přesně padnoucí podprsenku, pak vám udělá větší službu než si myslíte. Podprsenka bez kostic je skvělou volbou pro sportovní aktivity. Nikdy nebude při žádném pohybu tlačit a vždy i velká ňadra pevně přidrží.

img_0904

Butiky v současné době nabízí skutečně širokou škálu podprsenek a ani internetové obchody nestojí opodál. Pokud najdete svůj střih, tvar i materiál, nemusíte se bát objednávat si spodní prádlo z pohodlí svého domova. Navíc ho přece vždy můžete vrátit.

b206b107e4eee4aad607eab5438eab1d

Foto: wikipedia.org, myfahioncents.com; http://www.witt-international.cz/