PRADA – sen mnoha žen

/ Redakce

Kabelka, šaty nebo boty značky Prada jsou neoddiskutovatelně snem mnohých žen na celém světě. Tento rodinný podnik založil roku 1913 Mario Prada v Miláně a nesl název „Prada Brothers“. Byla to italská továrna na výrobu kožené galanterie, kterou v roce 1973 převzala vnučka Miuccia Prada a se svým manželem Patriziem Bertellim vybudovali mezinárodní koncern. Kuriózním faktem na tom všem je, že za tímto úspěchem stojí umělá hmota a nikoli kůže.

V roce 1985 představila Miuccia světu černou nylonovou tašku a klasický batoh, které se ihned staly oblíbenými doplňky topmodelek a redaktorek módních časopisů. Poté následovaly dámské a pánské módní kolekce v bohémském stylu. Pod taktovkou Prady dále vzniká nová značka Miu Miu, která je určena především mladým zákaznicím a je charakteristická jednoduchým, ale provokativním stylem. Miu Miu však nebyla poslední novinkou a následovala další kolekce a to Prada Sport a Prada Beauty.

V roce 2000 se Prada stala natolik mezinárodně významnou, že se podílela na návrzích takových módních značek jako jsou například Jil Sander, Fendi či Helmut Lang. Ve spojitosti s Fendi je zajímavý fakt, že na začátku 90. let investovala Prada právě do této římské módní značky. Nicméně tato investice byla nezdařilá a tak Prada svůj podíl ve Fendi prodala dalšímu módnímu impériu LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton).

Prada je známa svou jednoduchostí designu a barev i charakteristickým červeným proužkem v patě obuvi. Vyniká perfektními liniemi a tím nejkvalitnějším materiálem. Na druhou stranu je módní styl Prada jen těžko rozpoznatelný. Její kolekce se mění od klasiky k extravaganci. Módní návrháři této značky mají dar odhadnout, co si právě daná doba žádá a často je i o krok dříve. Platí zde jen jediná zásada a to ta: „není nic staršího než kolekce minulé sezóny“.

Wall Street Journal uvedl Miuccia Prada mezi tři nejmocnější ženy Evropy. V květnu roku 2007 Prada představila novinku a to mobilní telefon LG Prada s dotykovým displejem a dokonalým designem, který se okamžitě stal hitem a módním doplňkem.
Prada, společně s dalšími módními domy Calvin Klein a Gucci, je známa rovněž tím, že na své velké módní přehlídky vybírá neznáme tváře světa modelingu, které jsou tímto katapultovány do nejvyšších pater světa modelingu. Takovými šťastnými byly například modelky Daria Werbowy, Gemma Ward, Suvi Koponen a Sasha Pivovarova, která se rovněž stala i tváří reklamní kampaně na podzim roku 2005.

Jméno Prada je rovněž spojeno s filmovým průmyslem. Prada je v názvu filmu s Meryl Streep „Ďábel nosí Pradu“. Tento film byl zfilmován dle stejnojmenné knihy, kterou napsala asistentka světově známé šéfredaktorky amerického módního časopisu Vogue Anne Wintour. Režisérem tohoto filmu byl David Frankela, který je rovněž režisérem seriálu Sex ve městě, jehož hlavní hrdinka Carrie Bradshaw je velkou propagátorkou Prada. Jedna z epizod byla explicitně věnována značce Prada, kdy Carrie vezme svého milence Jacka Burgera do velkolepého Prada butiku v New Yorku a kde on je v šoku, když mu prodavačka nabídne kávu, vodu nebo šampaňské. Carrie má v této epizodě překrásné hnědé šaty Prada doplněné o ještě krásnější kabelku.

Foto: flickr.com, facebook.com; prada.com