Přehlídka uměleckých děl na královském dostihu

/ Redakce

Pro Angličany je to stejně významný svátek, jakými jsou Vánoce nebo oslava Nového roku. Pro pány je to příležitost k vysokým sázkám a pro dámy možnost ukázat svou originalitu a často i značnou odvahu.

Ano, řeč je o královském dostihu Royal Ascot, který je každoročním velkolepým setkáním členů královské rodiny, zástupců aristokracie a jiných významných britských osobností. Řeč však nebude o koních a ani o vítězích, nýbrž o plejádě kloboučků, u nichž kreativita nezná mezí. A to myslím zcela doslova. Přítomné dámy se na tyto dny chystají dlouhou dobu dopředu, jelikož přijít na tento dostih bez výrazné dekorace hlavy je naprosto nepřípustné. Každá z přítomných dam chce na sebe upoutat mimořádnou pozornost a chce patřit mezi vítězky klání o ten nejvýraznější klobouček dané sezony.

A tento rok bylo opět co obdivovat. Je až neuvěřitelné, kam sahá kreativita modistů a modistek. Na hlavách aristokratů jsme mohli zahlédnout paletu pro malíře, narozeninový dort, hlavu lišky, nakouslou čokoládu a mnoho peří. Tento rok se staly asi nejsledovanějšími klobouky ty, které si neváhala nasadit Larisa Katz. Svou pozornost si získaly především díky své neuvěřitelné velikosti. Pompéznost těchto klobouků se nedá slovy popsat, takže stojí za to si je prohlédnout ve fotogalerii.

Královna pro tento slavnostní den zvolila zelenkavý kabát jednoduchého střihu a k němu sladěný klobouček stejné barvy navíc doladěn odstínem růžové, která tuto mimořádnou dámu velice zjemnila a patřičně rozzářila. Na dostizích nechyběl ani princ Charles a jeho choť Camilla, která rovněž dala přednost relativně decentnímu světle krémovému kloboučku dodávají patřičný šmrnc a lehkost.

Asi není důležité již více slov. Zda jsou ony klobouky pro vás zajímavé, noblesní či naopak směšné je jen na vás. Ať je to jakkoli, je to překrásná tradice a zároveň přehlídka lidské kreativity, která je stále bezedná.

Foto: Profimedia.cz