Překvapivá kolekce, méně překvapivý odchod

/ Redakce

Již minulý týden jsme upozornili na možný odchod Marca Jacobse z módního domu Louis Vuitton. Pro někoho možná na první doslech nemožné se stává po včerejším dni skutečností a Marc se hodlá po dlouhých 16 letech vydat jiným směrem a věnovat se především své vlastní značce.

Píše se středa 2. října, je slunečné dopoledne, avšak prostory Cour Carrée of the Louvre se zahalují do temnoty. V deset začínají hodiny, jdoucí pozpátku, hlasitě odbíjet poslední minuty prezentace Jacobse u LV. Atmosféra zakletého království by se dala krájet.

Prostory překypují rekvizitami – jezdícími schody, výtahy, robustními dveřmi, kolotočem či romantickou fontánou. Vším, co symbolizuje návrhářovy poslední módní přehlídky. Stejnou rekapitulaci podstoupila i jeho poslední kolekce složená ze 41 černých modelů zdobených korálky, krystaly i peřím. Tu zasvětil všem ženám, které jej během jeho dlouhé kariéry u značky Louis Vuitton inspirovaly a výrazně ovlivnily jeho tvorbu (Coco Chanel, Rei Kawakubo, Miuccia Prada).

Nechyběly čelenky ve vlasech ze pštrosích per, třpytivé oční stíny doplňující alabastrovou pleť a dramatická chůze způsobená nízkou obuví. V kolekci převažují šaty různých délek, sáčka s výraznými rameny, džíny a nepřeberné množství aplikací, které krásně vyčnívají na transparentních materiálech odhalujících nahou kůži. Nemohou chybět typická písmena, objevily se na sukních i širokých kalhotech. Přehlédnout nešlo ani výrazné konce rukávů či zkrácené topy.

S posledními dozvuky smutné melodie muselo být více než jasné, že právě končí jedna velká éra. Najednou mi nebylo zrovna do smíchu, ale to vše změnil spokojený výraz návrháře při závěrečné procházce kolem fontány. Právě ten výraz, díky kterému víte, že daný člověk s naprostou jistotou ví, co dělá a stojí si za svým rozhodnutím.

Všechno jednou končí, aby mohlo něco nového začít. A my už se tohoto nového začátku nemůžeme dočkat!

Foto: LV Press