Příběh růžového kostýmku

/ Monika Kolářová

V souvislosti se včerejším připomenutím již 50. výročí smrti amerického prezidenta Spojených států amerických J. F. Kennedy vyvstala na povrch další zajímavá informace. Tentokrát se ovšem nejedná o prezidenta samotného, nýbrž o jeho milovanou ženu Jacqueline.

Jacqueline Kennedy byla beze sporu jednou z největších módních ikon minulého století a její styl zbožňovaly dámy po celém světě. Ráda nosila jednoduché šaty doplněné perlami, kabátky či kostýmky výraznějších barev.

Právě růžový kostýmek, opředený mnoha různými mýty, dnes již neodmyslitelně patří k události – projíždění Dallasem v otevřené limuzíně v roce 1963, během níž byl její manžel zastřelen.

Kostýmek, ušitý již v roce 1961, byl kvůli zachování věrnosti k americkým švadlenám ušit sice v newyorském salonu Chez Ninon, ale veškerý materiál, včetně návrhu, pocházel od francouzského módního domu Chanel. Dále se o něm ví, že jeho cena byla tisíc dolarů a v době atentátu jej na sobě Jackie rozhodně neměla poprvé.

Po bolestivé události, ještě s kapkami krve, které postupně zasychaly na růžové látce, byl kostýmek zabalen do krabice, nadepsán a zaslán její matce. Ta jej následně předala Národnímu archivu v Marylandu a kostýmek se od dne atentátu již nikdy nepral. Dodnes se ale neví, co se stalo s kloboučkem, který jej kompletoval a v krabici už se nenacházel.

Legálním vlastníkem kostýmku byla dcera první dámy Caroline, která jej v roce 2003, už devět let po smrti své matky, věnovala zpátky Národnímu archivu, a to pod jedinou podmínkou. Veřejnost neuvidí kostýmek dřív, než za 100 let.

Foto: Pinterest