Proč je tvíd u nás stále tak málo oblíbený?

/ Michaela Hošková

Nedávno jsem byla na představení poslední módní kolekce Liběny Rochové a tam mě zaujala slova samotné návrhářky, která si posteskla, že v Čechách ženy téměř nenosí zimní kostýmky z vlny nebo tvídu.

Cestou zpět do kanceláře a téměř po celý den jsem sledovala ženy kolem sebe, zda některou nezahlédnu ve tvídovém kostýmku. Nezahlédla. Občas potkáte ženu oblečenou do tzv. jezdeckého stylu, který se skládá s džínů, vysokých kozaček či stále aktuálních gumovek a tvídového saka většinou různých odstínů hnědé barvy. Ale zde to končí. Nahlédla jsem i do svého šatníku, kde se skrývá jedno jediné sako a jedny kalhoty, na které jsem už téměř zapomněla, že je vůbec mám.

Když se řekne tvíd, většině z nás se obratem vybaví jméno Coco Chanel, která v 60. letech ušila z typicky klasické pánské látky dámský kostým, který se stal ikonickým kouskem a nechybí v žádné kolekci značky Chanel. Bohužel v našich vodách se lidem vybaví i usedlost. A to je velká škoda. Zkusme se na tuto látku a modely z ní podívat z jiné stránky a zjistíme, že obléknout si je má své kouzlo. V zahraničí je tvíd považován za klasiku a lidé, kteří ho nosí, v očích jiných mají vytříbený vkus. Tvíd je vysoce kvalitní látkou, která sedí každé postavě. Studenti vysokých škol se bez tvídového saka vůbec neobejdou. Je nepostradatelnou součástí tzv. preppy stylu, o kterém jsme již psali. Tvíd bezpochyby patří k britské královské rodině. Pokud potkáte členy této monarchie na procházce, lovu či zahradní party, vždy někoho z nich ve tvídu zahlédnete.

A co ten tvíd vlastně je? Tvíd je obchodní označení sportovně elegantních látek s  vlněným povrchem. Na výrobu tvídu se používají hrubé mykané melanžové příze se zapředenými nopky, které vytváří jemně skvrnitý, drsný povrch látky. Původně se tvíd tkal v keprové vazbě a později se začal zhotovovat i v jiných konstrukcích a také z bavlněných a umělovkákenných přízí. A kde se vzal název tvíd? Název je odvozen od řeky TWEED v jižním Skotsku, oblasti původní výroby tweedů.

A co říci závěrem? Venku je již velká zima a tvíd vám pomůže ji přečkat v teple a s elegancí. Dámy vyslyšte slova naší přední módní návrhářky a oblékněte se do zimního kostýmku, který z vás udělá skutečnou dámu s vytříbeným vkusem.

Foto: Archiv firem; net-a-porter.com