Prsa na prvním místě: Víte jak na samovyšetření?

/ Redakce

Včera odpoledne vyvrcholil Avon pochod proti rakovině prsu 2015. Ať už jste se k růžové mase lidí připojili či jste tropický den raději strávili někde ve stínu, na svoje prsa byste měli myslet dál.

Screen shot 2015-06-06 at 5.39.55 PMRakovina prsu postihne během života asi každou osmou ženu v České republice, každoročně tak onemocní průměrně 6 500 žen a i když se to zdá zvláštní, také 60 českých mužů. Toto číslo je natolik alarmující, že byste neměli váhat ani minutu a pustit se do prevence proti tomuto zhoubnému onemocnění.

Minimalizujte rizika
Podle nejnovějších studií není prokázáno, že by rakovinu prsu mohly způsobovat deodoranty, podprsenky nebo kouření, přesto jsou zdravá životospráva s dostatkem vlákniny a kvalitní prádlo, to preventivně to pravé. Co se týká podprsenek, rozhodně je dobré vsadit při jejich nákupu na kvalitu a hlavně si nechat poradit se správnou velikostí. Příliš malý obvod nebo košíčky nepříjemně stlačují tkáň a tím zabraňují jejímu dobrému prokrvení. A když nic, alespoň budete mít dokonalý tvar prsou.

1c48da67883af0ee9257097fb9254547Prevence nad zlato
Ruku na srdce, už jste si někdy vyšetřovali prsa? Většině žen samovyšetření doporučuje gynekolog při každé preventivní prohlídce, ale přiznejme si to, jen u toho bezmyšlenkovitě přikyvujeme. Když nám pak lékař chce ukázat to, jak se vlastně prohlédnout, ani moc nedáváme pozor a chceme to mít rychle za sebou. Jednou ročně nás ale do oka trkne růžová agitace, záplava celebrit apelujících na náš rozum a to vše vyvrcholí pochodem v pražských ulicích. Jenže zamyšlení se jednou do roka, nikoho nevytrhne!

Ať už patříte do rizikové věkové skupiny 45+, do skupiny s genetickou dispozicí nebo nepatříte ani do jedné z nich, nikdy nebude příliš brzy na to, začít se o sebe starat. Nejjednodušší metodou, jak začít, je samovyšetření prsou, které by se mělo provádět nejméně jednou měsíčně. A protože nezabere příliš času, není důvod se si na prsa podívat třeba každý týden. Ideální období pro to, abyste začali je druhý den po skončení menstruace, kdy se vaše ňadra vrátila do svého normálu.

d4820a2898691d95acbcf01677b557bc1. Osprchujte se teplou vodou a postavte se před zrcadlo a posviťte si na sebe. Obě ruce připažte a pohledem kontrolujte, jestli jsou vaše prsa pořád stejná, jestli nemění tvar nebo stav vaší pokožky.

2. Zvedněte obě ruce nahoru a opět si prohlédněte stav svých prsou, zda se nějak významně nemění. Přitom se otáčejte doprava i doleva.

3. Teď uchopte jedno ňadro mezi obě dlaně a vodorovným i svislým směrem jej prohmatejte, jestli se v něm nevyskytuje podivné zatvrdlé místo nebo bulka. To samé udělejte i na druhé straně.

4. Položte si levou dlaň na levé rameno a pravou rukou si prohmatejte levou bradavku. Nejprve uprostřed prsního dvorce a potom jemně stlačte bradavku, jestli z ní nevytéká bílý nebo krvavý výtok. To samé zopakujte na druhé straně.

5. Nyní si lehněte na záda, podložte si hlavu malým polštářem a pod levou lopatku si vsuňte přeložený ručník tak, aby jste měla prso ve vyvýšené poloze. Pravou rukou si teď prohmatejte ňadro a jeho okolí, jestli nenahmatáte zatvrdlé místo nebo bulku. To samé udělejte na druhé straně.

6. V leže si pak jemným tlakem prohmatejte obě prsa za pomocí třech prstů a krouživých pohybů. Začněte odspodu a postupujte kolem dokola směrem k bradavce. Zopakujte to dvakrát, jednou mějte ruku, na stejné straně jako ňadro, za hlavou a podruhé ji nechte volně připaženou. Nezapomeňte si vyšetřit také druhé prso.

7. Zůstaňte ležet a levou ruku si podložte pod hlavu a druhou rukou si prohmatejte podpaží, jestli pod kůží nenahmatáte útvary, které tam nepatří. Stejně tak postupujte při vyšetření druhé strany.

8. Levou ruku si nyní položte volně podél ležícího těla, tou pravou si prohmatejte jamku klíční kosti. Opět byste neměli nahmatat žádný podivný útvar. Otočte se na druhou stranu a opět zopakujte.

Při jakémkoli podivném nálezu během samovyšetření, raději navštivte lékaře. Věřte, že lepší je bláznit bezdůvodně než zanedbat svoje zdraví.

Zdroj foto: Pinterest.com, Facebook Avon pochod 2015