Většina módních značek oděvy ve větších velikostech do nedávné doby úspěšně ignorovala. Stále častěji se však setkáváme s oblečením ve velikosti 44 a více. Módní průmysl se začíná více zaměřovat na designové oblečení pro skutečné ženy, nikoliv nereálné ženy ze stránek časopisů a reklamních plakátů.

Tento trend vychází z toho, že návrháři do svých kampaní a přehlídek stále více vyhledávají osobnosti a snaží se vyhnout dnes již přežitému názoru, že modelka je jen věšákem na šaty. Vysoká štíhlá silueta však stále prodává. Oblečení i nepříliš lichotivého střihu na ní vypadá skvěle a nositelně a umožňuje také vrstvení, které je jedním ze současných trendů. Za oblibou štíhlých modelek je také prozaický fakt, že na výrobu modelů v malých velikostech značka či návrhář spotřebují menší množství látky. Kolekce z exkluzivních materiálů je tak vyjde mnohem levněji, než kdyby museli oblékat ženy reálných tvarů.

Plus size modelka Iskra Lawrence pózuje pro svoji chystanou webovou stránku EveryBODY with Iskra, kde hodlá propagovat body positive přístup.

Přesto však sledujeme stále více návrhářů, kteří s křivkami počítají. Současně od svých modelek neočekávají, že budou mlčet, ale že naopak budou hlasitě artikulovat své názory nejen na módu, ale i na přístup k ženskému tělu. Dost možná si to zatím neuvědomujeme, ale právě se ocitáme v samotném epicentru “positive body” hnutí. Pro tento fakt svědčí také skutečnost, že jak uvádí americký Glamour, na letošním newyorském fashion weeku bylo k vidění rekordních 27 plus size modelek.

Pro své přehlídky je využili například Christian Siriano, jehož triumfální debut na fashion weeku zpečetilo hned deset plus size modelek, Michael Kors, Prabal Gurung či značky Tome, Oak a Chromat. Jedná se skutečně o vzestupný trend, ačkoliv plus size modelky stále představují jen jedno procento z celkového počtu modelek na přehlídkových molech. Glamour dále uvádí, že téměř 70 % amerických žen má přitom velikost 14 (podle evropského číslování velikost 46) a více.

Modelka Precious Lee na přehlídce Christiana Siriana FW17 na únorovém fashion weeku v New Yorku

S přihlédnutím k tomu, že nejen Amerika, ale s ní i celý svět tloustne, vyvstává řada otázek. Je skutečně nutné estetiku a módní průmysl tvrdě přizpůsobovat tomuto ne vždy zdravému trendu? Jak poznat, kdy je positive body trend prospěšný a kdy už naopak propaguje nebezpečnou obezitu? Je třeba aktuální design, módu a další produkty silným lidem přizpůsobovat, nebo by se oni měli přizpůsobit jim? Má se výrazně změnit norma či standardně vyráběné velikosti v módním průmyslu?

Nalézt odpovědi na tyto otázky nebude vůbec snadné. Klíčem ke všemu je vzájemná tolerance a také jasné definování úskalí spojených s obezitou. Na léčbu následků obezity a nezdravého životního stylu jsou ročně vynakládány vyšší finanční prostředky, než na léčbu rakoviny. Nadváha sebou přináší řadu zdravotních rizik a problémů a my bychom před nimi rozhodně neměli zavírat oči.

Současně se však nesmíme pohybovat z extrému do extrému. Přílišné lpění na štíhlé linii má stejně patologické následky, jako obezita. Mohou vést až k závažným poruchám. Zatímco dříve to byla anorexie a bulimie, kterých jsme se zejména u mladých dívek obávali, dnes je to především úzkostlivé lpění na “zdravém” stravování.

Modelka Marquita Pring v modelu Christian Siriano na NY fashion weeku

Pojmy jako eat clean, gluten free či low carb masově rozšířili zejména blogeři. Porucha známá jako ortorexie (obscese zdravým jídlem) se na sociálních sítích šíří každý den. Za líbivými fotografii syrové zeleniny a štíhlých trupů, doprovázenými hlásáním návratu k přírodě, se však mnohdy skrývá totální podvýživa organismu, která může mít fatální následky. Své o tom ví i blogerka Jordan Younger, která byla v minulosti jednou z propagátorek pojmu eat clean. Jednostrannou konzumací mrkve si přivodila vážné zdravotní problémy, se kterými bude pravděpodobně bojovat celý život.

Mezi významné propagátorky rozumně zdravého životního stylu dnes patří i okouzlující plus size modelky. Krásná Ashley Graham, která na svém Instagramu uvádí, že je “Body Activist” se snaží hledat krásu za velikostmi našeho oblečení. Hashtagem #BeautyBeyondSize označuje příběhy ze svého každodenního života. Na většině snímků hrdě vystavuje své tělo v bikinách, jí úžasně vypadající jídla, věnuje se nejrůznějším sportům a nevšedním zážitkům. Dokazuje, že i žena, která miluje sport a záleží jí na tom, co jí, může mít klidně nějaké to kilo navíc a být zdravá.

Ashley je ve svém těle spokojená a dokonce učí i ostatní ženy, jak své tělo přijmout a milovat. Pořádá speciální kurzy focení a pózování ve spodním prádle, které řadě žen změnily život. Mluvíme-li proto o pojmu body positive, je pro nás Ashley Graham jeho ztělesněním. Společně s neméně krásnou Iskrou Lawrence, Precious Lee, Candice Huffine či Marquitou Pring zářila na molech newyorského fashion weeku. Zda tento trend pronikne i na pražský fashion week, který již čeká za dveřmi, je otázkou. Jedinou větší příležitost pro plus size modelky zde před čtyřmi lety nabídla přehlídka Ivany Follové.